Na šta mislimo kada kažemo... Mesna samouprava

Mladen Ostojić

Mesna samouprava je oblik neposredne demokratije koji ima za cilj da uključi građane u donošenje važnih odluka u vezi sa neposrednom okolinom njihovog mesta stanovanja. Socijalistička Jugoslavija je imala veoma razvijen sistem mesne samouprave u vidu mesnih zajednica koje su građanima pružale mogućnost da neposredno odlučuju o ostvarivanju zajedničkih ciljeva i zadovoljavanju zajedničkih potreba u gradskim, prigradskim i seoskim naseljima. Ovaj rad nudi argumente u prilog oživljavanja mesnih zajednica oslanjajući se na savremene pojmove zajedničkih dobara, municipalizma i neposredne demokratije. Imajući u vidu da mesne zajednice još uvek postoje u Srbiji u pravno-formalnom smislu, ali da u praksi više ne vrše funkciju mesne samouprave, ovaj rad takođe nudi kratak osvrt na to kako su mesne zajednice funkcionisale u Socijalističkoj Jugoslaviji i kakav je njihov položaj danas u Srbiji. Napokon, rad nudi niz konkretnih političkih, administrativnih i pravnih mera za obnovu mesne samouprave kroz oživljavanje mesnih zajednica.

Na šta mislimo kada kažemo… Mesna samouprava
Mladen Ostojić

Izdavači
Institut za filozofiju i društvenu teoriju