Trinaesta ILECS konferencija

Trinaesta ILECS konferencija (International Law and Ethics Conference Series) posveéna je koncepciji pobede u ratu. Značenje, vrednost i normativni status pobede u ratu naizgled su jasno definisani pojmovi. Koncepcija ,,predvidivog uspeha’’ ili mogućnosti pobede čine sastavni deo teorije pravednog rata (Just War Theory). Međutim, u okviru teorije pravednog rata javlja se niz drugih pitanja vezanih za koncepciju pobede – kada je pobeda zaslužena i kakav je teorijski status činjenice da neko zaslužuje (ili ne zaslužuje) da pobedi? Kakva je veza između činjenice da neko zaslužuje da pobedi i koncepcije odbrane u ratu? U tesnoj vezi sa ovim pitanjem nalaze se problemi ispravnih ili ,,pravednih’’ uslova kapitulacije  i uloge kapitulacije u utvrđivanju činjenice pobede u ratu kao institucionalne i društvene činjenice: možemo li govoriti o pobedi bez (zvanične, ili barem na neki način priznate) kapitulacije? Konačno, da li je kapitulacija poslednje pribežište odbrane u ratu?

Normativni par pobede i poraza može se shvatiti kao utemeljujuće pravilo institucije rata, što otvara pitanje legitimnosti započinjanja rata: da li je i za otpočinjanje rata potreban jednako legitiman uslov kao za njegovo okončanje?

Da li je pobeda možda postala suvišna, na primer zbog postojanja određenog (prikrivenog ili otvorenog) mehanizma kontrole sveta unutar koga se sve može unapred odrediti? Šta bi, recimo, značilo pobediti u ratu u Afganistanu ili Iraku, ili ,,pobediti u ratu protiv terorizma’’? Možemo li zamisliti određeno stanje toliko izražene legitimne nejednakosti koje bi fenomen rata, pa samim tim i pobede, učinilo ,,suvišnim’’?

Jezik konferencije je engleski.

PROGRAM KONFERENCIJE

Wednesday, June 25th
morning, 1st session:

9:00-9:15 Registration

9:15-9:30 Opening Addresses

9:30-10:20
Angelo Corlett (San Diego State University), „Who Wins in Wars?“

10:20-11:10
Asa Kasher (Tel Aviv University), “The role of victory in new wars”

11:25-12:15
Jovan Babić (University of Belgrade), „Victory and/or success“

12:15-13:05
Uwe Steinhoff (HKU, Hong Kong), “War, Victory, and Prospects of Success”

Wednesday afternoon, 2nd session:

15:30-16:20
David Rodin (Oxford), „Jus terminatio: the ethics of ending war”

16:20-17:10
David Whetham (Kings College, London), “Remote Killing and the Remoteness of Winning”

17:25-18:15
Jovana Davidovic (University of Iowa), “Changing Character of Wars and Revisionist Theories”

Thursday, June 26th
morning, 3rd session:

9:30-10:20
Boris Kashnikov (Moscow Higher School of Economics), “Is it Possible to Win the Just War?”.

10:20-11:10
Nick Fotion (Emory University), “On ‘Victory’”

11:25-12:15
Grozdić et al. (Military Academy, Belgrade), „Ortodox view at victory and defeat in war“

12:15-13:05
Aleksandar Fatić (Institute for Philosophy and Social Sciences, Belgrade University), “The value narrative in the moral justification of international intervention”

Thursday afternoon, 4th session:

15:30-16:20
Paul Viminitz (University of Lethbridge), “Synecdoche Errors in Popular Discourse about Victory and Defeat”
16:20-17:10
Aleksandar Pavković (Macquarie University), „The secessionist wars: the last vestiges of legitimate conquest?”

17:25-18:15 Ned Dobos (UNSW Canberra), „Success at an Acceptable Cost: Wars vs. Interventions”

Friday, 27. June,
morning, 5th session:

9:30-10:20
Phil Rossi (Marquette University), “Peacemaking and Victory: Lessons from Kant’s Cosmopolitanism”

10:20-11:10
Jan Narveson (University of Waterloo, Canada), “On liberal wars in contemporary times: „winning“ is not the object”

11:30-12:30
Closing Session: General Debate & Farewell

ORGANIZING COMMITTEE:

Petar Bojanic
Director of Institute for Philosophy and Social Theory
Centre for Ethics, Law and Applied Philosophy
University of Belgrade
Tel: 00 381-11-2646-242
p.bojanic@law.bbk.ac.uk
bojanic@instifdt.bg.ac.rs

Asa Kasher
Laura Schwarz-Kipp Professor Emeritus of Professional Ethics and Philosophy of Practice
Tel-Aviv University, Tel-Aviv 69978, Israel
Asa Kasher asakasher@hotmail.com

Jovan Babić
Professor of Moral Philosophy
Faculty of Philosophy,  University of Belgrade
Cika-Ljubina 18-20
11000 Belgrade
Serbia
jbabic@sezampro.rs

The Conference is supported by the Ministry of Education and Science of the Republic of Serbia.