Predstavljanje knjige Rade Drezgić „Bela kuga“ među „Srbima“

„Bela kuga“ među „Srbima“

O naciji, rodu i rađanju na prelazu vekova
(Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Albatrosplus, str. 198)

učestvuju:
Mirjana Bobić | Olivera Nušić | Nada Sekulić | Mirjana Rašević | Rada Drezgić

Koristeći različite empirijske podatke (od medija do arhiva i intervjua) autorka analizira odnos između politike rađanja, nacije i pola/roda u Srbiji krajem dvadesetog i početkom dvadesetiprvog veka. Autorka pokazuje kako se u diskursima o natalitetu utvrđuje simptomatologija ’tela nacije’, identifikuju krivci i definišu solucije: nacija ’boluje’ od ’bele kuge’, krivci za to su abortusi i žene – kako one koje nedovoljno rađaju tako i one koje rađaju previše; a solucija podrazumeva kontrolu i disciplinovanje ženskih tela ili pak, jednostavno zamenu ’neposlušnih’, ’poslušnim’ ženskim telima. Ovo su ključni elementi sage o rađanju koju su zajednički ispredali stručni, politički, religijski i popularni diskursi, a koja je, kako autorka pokazuje, istovremno bila i mesto tvorbe predstava o sebi i ’drugom’, o rodu i naciji, muškosti i ženskosti.

Rada Drezgić je naučna saradnica u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i docentkinja na Fakultetu muzičke umetnosti, Univerziteta umetnosti u Beogradu.  Diplomirala je na odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, a doktorirala na odseku za Antropologiju Univerziteta u Pitsburgu (SAD). Bavi se istraživanjima u oblasti ženskih studija, studija nacionalizma, demografije, socijalističke tranzicija, kao i regionalnih studija Balkana.