Razgovori o knjizi Božidara Jakšića „Mišljenje kao diverzija“

Uvodničari:
Lino Veljak, Slobodan Gavrilović, Nebojša Popov, Predrag Milidrag i autor

„Zanimala me je težnja praksisovaca za osvajanjem slobode kritičkog mišljenja u socijalnim okolnostima koje su a priori bile nesklone takvom tipu mišljenja. To traganje za slobodnim kritičkim mišljenjem, skoro presahlo u tragičkim okolnostima raspada Jugoslavije, i nakon više decenija od nestanka časopisa i Škole, još je uvek živ i dinamičan proces, a ne samo manje ili više zanimljivo pitanje kulturne „arheologije“. Pokušaj rekonstrukcije tog procesa kritičkog suočavanje Praxisa sa svojim vremenom i naknadnih kritičkih osporavanja te institucije hrvatske, jugoslovenske, evropske i svetske kulture osnovna je namera, pa zašto ne reći i ambicija ove knjige.“

iz Predgovora Božidara Jakšića

Božidar Jakšić je radio kao naučni savetnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. Bio je član Upravnog odbora Korčulanske letnje škole, saradnik Praxisa i glavni urednik časopisa Sociologija.