Slaven Crnić: Draga Tanja: Položaj sestara Šuht u teorijsko-biografskim spisima o Antoniju Gramšiju

Godine 1922. Antonio Gramši stiže iz Italije u Moskvu kao predstavnik Komunističke partije Italije u Izvršnom komitetu Komunističke internacionale. Zbog veoma lošeg psihofizičkog stanja primljen je u lečilište u predgrađu Moskve. Tamo upoznaje Eugeniju Šuht, pacijentkinju s ozbiljnim neurološkim tegobama, a potom i njenu sestru Juliju, mladu violinistkinju, svoju buduću suprugu. Nepune tri godine kasnije Gramši će u Rimu upoznati i treću sestru Šuht, Tatjanu, koja će ga pratiti i podržavati punih 11 godina mučne robije u fašističkim zatvorima, bdeti uz njegovu samrtnu postelju i spasiti njegovu teorijsku ostavštinu, danas slavne zatvorske beležnice. Oslanjajući se teorijski, među ostalima, na Terezu De Lauretis i Gajatri Čakravorti Spivak, izlaganje će pokušati da problematizuje prisutnost/odsutnost likova triju sestara Šuht u teorijsko-biografskim spisima o Antoniju Gramšiju.

Slaven Crnić (1986) je magistar kulturologije i student postiplomskih doktorskog studija književnosti, scenskih umetnosti filma i kulture na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gostujući predavač na Centru za ženske studije u Zagrebu, Odseku za kulturalne studije na Filozofskom fakultetu u Rijeci, te nekoliko alternativnih i aktivističkih obrazovnih programa.