Loading Događaji

« All Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

Aleksandra Ilić Rajković: Slučaj reforme obrazovanja s margine – podsticaj za konstruisanje alternativne istorije

26. oktobra 12:00 - 14:00

Kako pokrenuti obrazovnu reformu uvođenjem samo jednog nastavnog predmeta koji će se izučavati fakultativno? Grupa pedagoga i učitelja polovinom 19. veka u Srbiji započela je reformski zahvat uvođenjem ručnog rada u osnovnoškolsku nastavu. Ideju o snažnom obrazovnom potencijalu ručnog rada prvi je iscrpno obrazoložio Sreten Adžić 1887. godine. U izlaganju će biti predstavljene interpretacije ove ideje, njen razvoj i praktične implikacije po školski kontekst i lokalne zajednice u Srbiji krajem 19. veka. Prikazani slučaj inspirativan je za promišljanje niza gorućih pitanja u savremenom obrazovanju.

Aleksandra Ilić Rajković je vanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu (Odeljenje za pedagogiju i andragogiju). Doktorsku disertaciju pod nazivom „Radna škola u Srbiji (1880-1940)“ odbranila je 2013. godine. Objavljuje radove iz istorije pedagogije i istorije obrazovanja, sa posebnim fokusom na istoriju udžbenika i školskog znanja.

Detalji

Datum: