Loading Događaji

« All Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

Janis Stavrakakis: Studije populizma u doba post-istine: stereotipi i izazovi

2. aprila 12:00 - 14:00

Diskusije o ‘post-istini‘ dominirale su medijskom i akademskom debatom koja je usledila nakon referenduma o Bregzitu i Trampovog izbora za predsednika. One su se takođe generalno vezivale i za populističke politike, ojačavajući tako dominantne pežorativne stereotipe. U ovom predavanju, pokušaćemo da ispitamo upotrebu pojmova ‘populizma’ i ‘post-istine’, kako bi prevazišli ove stereotipe. Naša glavna hipoteza biće da (a) populizam možda ne igra baš uvek ulogu ‘lošeg momka’, kako je često opisivan u relevantnim diskusijama, i da (b) koncept ‘post-istine’ uključuje (elitističke) tvrdnje o epistemičkoj superiornosti, koje bi mogle da objasne anti-populistički prizvuk ovog pojma, čineći ga nekompatibilnim sa živahnom demokratskom političkom kulturom.

Janis Stavrakakis je studirao političke nauke u Atini i diskurzivnu analizu u Eseksu. Radio je na Univerzitetu Eseks u Notingemu, a trenutno je profesor političke diskurzivne analize na Univerzitetu Aristotel u Solunu. Njegova istraživanja se baziraju pre svega na psihoanalitičkoj političkoj teoriji i analizi ideologije i diskursa u poznim modernim društvima. Autor je naslova kao što se Lakan i političko (1999) i Lakanovska levica (2007). Skorije publikacije uključuju njegovu uvodnu monografiju Populizam: mitovi, stereotipi i reorijentacije (2019) i Rautledžov priručnik psihoanalitičke političke teorije (2020). Bio je potpredsednik Grčke asocijacije za političke nauke, Leverhulm gostujući profesor na Queen Mary Univerzitetu u Londonu (2014-15) i gostujući predavač na Scoula Normale u Firenci (2019). Janis Stavrakakis je takođe osnivajući član Specijalističke grupe za populizam Asocijacije studija politike (UK) i trenutno koordinira opservatoriju POPULISMUS: http://www.populismus.gr/.

Detalji

Datum: