Loading Događaji

« All Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

Karolj Tot: Defetišizacija stvarnosti: Lukačeva estetika i mogućnosti realizma u književnosti

16. novembra 14:00 - 16:00

U 20. veku je roman postao polarizovan, izmeđi tradicije “realizma” i “modernizma”. Kasnije teorijske i političke tendencije su napravile hijerarhiju između ovih tradicija, tvrdeći da je realizam inferiorniji u odnosu na realizam. Kao da je danas opšte mesto da su Džojs, Kafka i Prust važniji u pogledu ostvarivanja estetskih mogućnosti od Aragona, Gorkog ili T. Mana. Predavanje će kritikovati ovaj pristup, oslanjajući se na Lukačeve koncepte, naime, na njegov pojajm realizma, odnosno defetišizacije. Želim da doprinosim rehabilitaciji ove terminologije i estetskog pristupa, odnosno zalagaću se za niansiranije razumevanje književnosti kao društvenog proizvoda.

Karolj Tot (1994) je doktorant estetike na Univerzitetu Etveš Lorand u Budimpešti. Stekao je master zvanja na Centralno-evropskom univerzitetu 2020. godine. Fokusira se ma teorije romana i književnog realizma u 20. veku, i na pitanje marksističke estetike (sa posebnim osvrtom na kasni opus Đerđa Lukača). Od 2018. godine radi kao volonter u Međunarodnoj fondaciji Lukačevog arhiv.

Detalji

Datum: