Loading Događaji

« All Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

Petra Gering: Teorija čula između filozofije nauke, fenomenologije i etike: Mišel Ser

29. aprila

Mišel Ser je možda najpoznatiji „nepoznati“ savremeni francuski filozof. Pisao je - puno, tečno i stvarajući sopstvenu écriture - još od kasnih pedesetih godina 20. veka, sve dok nije preminuo u junu 2019. godine. Njegova dela prelaze granice formata. U okviru predavanja biće predstavljena Serova verzija senzualizma, koja je posebno predstavljena knjigom Les Cinq Sens, Pet čula. Serova teorija čula tesno je povezana s filozofskom tradicijom fenomenologije, ali je i remek-delo klasičnog strukturalizma. Cilj izlaganja je da se Ser najpre okarakteriše kao istoričar i filozof nauke – kao što ga se s pravom prvenstveno prepoznaje. Međutim, prikaz će potom morati biti upotpunjen i drugim gledištima, pri čemu su pogotovo relevantna ona iz polja estetike, tehnologije i posebno etike. Teško je reći da li se potonji aspekt Serovog dela zaista treba tumačiti kao „etički“ ili bolje kao: dijagnostički u kulturološkom smislu, politički ili čak religiozni. Vredi detaljno ispitati uklapanje te kultorno-kritičke karakteristike koja se može uočiti u Serovom delu i empirizma (evidentnog u teoriji čula u Les Cinq Sens).

Foto: Alexander Vejnovic

Prof. dr Petra Gehring predaje teoretsku filozofiju na Tehničkom univerzitetu Darmštat, Nemačka. Njen naučni rad usredsređen je na filozofiju tehnike, biotehnologiju i digitalne tehnologije, metode digitalnih humanističkih nauka i oblike pravne i etičke normativnosti.

Detalji

Datum: