Loading Događaji

« All Događaji

Šta je još preostalo od Bildung-a? Razgovor o knjizi “Od obrazovanja do neobrazovanja” Igora Cvejića i Predraga Krstića

26. maja 12:00 - 15:00

Knjiga „Od obrazovanja do neobrazovanja“ koju su priredili Igor Cvejić i Predrag Krstić predstavlja zbirku tri novoprevedena teksta sa uvodom priređivača. Njome se trasira put od ideala Bildung-a kako ga je formulisao Vilhelm fon Humbolt u tekstu „Teorija obrazovanja čoveka“, preko Adornove dijagnoze svog vremena kao doba poluobrazovanosti („Teorija poluobrazovanja“) pa sve do savremenih konsekvenci deklinacije Bildung-a izloženih u poglavlju „Obrazovanje, poluobrazovanje, neobrazovanje“ knjige Konrada Paula Lismana „Teorija neobrazovanja“ u kome se, rečima priređivača, proglašava „slavodobitn[a] pobed[a] neznanja u društvu znanja pod firmom Bildung-a“.

Knjiga nas navodi da se zapitamo šta se dogodilo sa obrazovnim idealom Bildung-a i da li je danas još preostalo nešto od njega, te da li uopšte nešto od tog ideala može i treba da preostane i šta?

U razgovoru učestvuju:

Predrag Krstić, IFDT
Igor Cvejić, IFDT
Aleksandar Dobrijević, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Aleksandar Milanković, Saobraćajno-tehnička škola Zemun
Olga Nikolić, IFDT
Ivan Nišavić, IFDT
Aleksandar Ostojić, IFDT
Vuk Petrović, Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
Iva Subotić Krasojević, Tehnoart, Beograd
Marija Velinov, IFDT

Mesto