Loading Događaji

« All Događaji

Stefan Gužvica: Komunistička partija Jugoslavije tokom Velike čistke (1936-1940)

4. decembra 12:00 - 14:00

Razdoblje između 1936. i 1940. godine bilo je ključni formativni period Komunističke partije Jugoslavije kakvom je znamo od 1940-ih. Na osnovu novih arhivskih izvora iz Moskve, Stefan Gužvica je napisao prvu istoriju ovog perioda na srpskohrvatskom jeziku. U knjizi predstavlja korene frakcijskih sukoba u KPJ, pad generalnog sekretara Milana Gorkića, i aktivnost konkurenata za nasleđivanje trona nakon što je Gorkić ubijen u Moskvi pod lažnim optužbama. Objašnjava kako i zašto je Josip Broz Tito uspeo da nadmaši svoje protivkandidate i postane novi vođa partije, te kakve je to dugoročne posledice imalo po jugoslovenski i svetski komunistički pokret.

Stefan Gužvica je istoričar, student doktorskih studija na Univerzitetu u Regenzburgu, gde piše disertaciju o Balkanskoj komunističkoj federaciji. Autor je knjige "Prije Tita: Frakcijske borbe u Komunističkoj partiji Jugoslavije 1936-1940."

Detalji

Datum: