Loading Događaji

« All Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

Zoltan Devavari: Antisemitizam, Holokaust, emigracija – Jevreji u Subotici 1918–1948

31. marta 14:00 - 16:00

ShoahLab IFDT organizuje onlajn prdavanje Zoltána Dévavárija na temu “Antisemitizam, Holokaust, emigracija – Jevreji u Subotici 1918–1948“. Predavanje će predstaviti istraživanja i zaključke iz monografije predavača o Jevrejima Subotice, „Jedna neispričana priča Promena imperije, holokaust, emigracija – Idejna i politička istorija jevreja u Subotici (1918–1945)“-

Predavanje je bazirano na zaključcima predavačeve monografije o Jevrejima Subotice, „Jedna neispričana priča Promena imperije, holokaust, emigracija – Idejna i politička istorija jevreja u Subotici (1918–1945)“, zasnovanih na osnovnim arhivskim istraživanjima sprovedenim između 2013. i 2019. godine, na tadašnjoj mađarskoj, srpskoj i hrvatskoj štampi i na mađarsku, južnoslavensku i međunarodnu literaturu. Ova hronološka granica uključuje tri perioda promene imperija: prvu promenu 1918/1920 – ovom kontekstu period Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i Kraljevine Jugoslavije do 1941 godine, zatim od 1941. do 1944. godine – doba Drugog svetskog rata sve do deportacije, i konačno treća promena imperije, odnosno prva godina državno-socijalističke Jugoslavije. Posebnu pažnju ćemo posvetiti analizi i prezentaciji jevrejske politike vlade Beograda i Budimpešte, kao i aktuelnih lokalnih uprava; pozadinu antijevrejskih mera prve južnoslavenske države; geto u Subotici i dešavanja u jesen 1944 godine; kao i političku klimu i posledice iste prvim godinama nakon zavšetka Drugog svetskog rata.

Zoltán Dévavári je rođen 15. septembra 1977 godine u Subotici. Osnovnu školu i gimnaziju je završio je u svom rodnom gradu, a zatim je diplomirao iz istorije (BA) na Univerzitetu Eötvös Loránt u Budimpešti (2001) dok na Katoličkom univerzitetu Pázmány Péter stekao zvanje Master istorijske nauke (2004). Doktorirao je na Univerzitetu u Segedinu (Szegedi Tudományegyetem) 2012. godine. Između 2007. i 2015. bio je profesor u Filološkoj gimnaziji Kosztolányi Dezső u Subotici, od 2014. docent na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, sada vanredni profesor. Od 2017 je naučni suradnik u Istorijskom istraživačkom institutu i arhivu VERITAS u Budimpešti. Njegova glavna polja istraživanja su: idejna i politička istorija vojvođanskih Mađara u 20. veku, politička istorija prve južnoslavenske države (1918–1941), ideja i politička istorija Jevreja u Subotici i u Vojvodini.

Detalji

Datum: