[Panel diskusija] Danijela Majstorović – Periferna sopstva: afekt, dekolonijalnost i politika mjesta
🗓 7. april 🕒 5:00pm 🔹 IFDT/online
Kao što postoje različite periferije kao i periferije unutar periferija, koje nastanjuju periferna sopstva, odnosno ljudi koji potiču s ovih prostora, tako postoji i njihova rasna, rodna i klasna revalorizacija. Kapitalistička ekspanzija u Zapadnoj Evropi je omogućena onima koji dolaze, koji se spremaju da odu ili su zaglavljeni na balkanskoj ruti a migracije trećeg talasa sa Zapadnog Balkana od 2015. ovome govore u prilog. Periferna tijela uslovljena su višestrukom potlačenošću, nepravdom, ratovima, privatizacijama i militarizacijom zemalja iz kojih dolaze, i nesigurnim, volatilnim, tržišno uslovljenim a ponekad i otvoreno rasističkim pravilima i praksama zemalja u koje se stiže.
Ovoj diskusiji povod je knjiga Discourse and Affect in Post-Socialist Bosnia and Herzegovina: Peripheral Selves koju je 2021. godine objavio Palgrave a podržala Fondacija Humboldt. Analiza i teoretizacija o iskustvima, stvaranju i lomovima perifernih tijela sa prostora postsocijalističke BiH temelji se na emprijski bogatom, samorefleksivnom prikazu političko-ekonomskih i ideoloških zbivanja potkrijepljenim istraživanjem pod nazivom “Okupiraj ili emigriraj: suočavanje se (ne)zamrznutim sukobom u BiH kroz društvene pokrete i ekonomske migracije”, koje je istraživačica sprovela na Univerzitetu u Giessenu između 2019-2021.
Kroz teoriju svjetskih sistema, postkolonijalnu teoriju i dekolonijalnu opciju, diskursivne i afektivne analitičke registre i eklektične kvalitativne metodološke izbore, periferni subjektiviteti, uključujući i autoričin, analiziraju se u odnosu na globalnu proleterizaciju, prošle i sadašnje otpore kroz lične i društvene pokrete/kretanja (njem. Bewegung) preko tri asemblaža: Banjalučkog socijalnog centra (BASOC) i feminističkog festivala Blasfem, pokreta Pravda za Davida te dokumentovanim migracijama trećeg talasa bh. stanovništva olakšanima njemačkom Regulativom za Zapadni Balkan iz 2015.
Autorka analizira živote nove trećetalasne emigracije iz BiH; čega je i sama bila dijelom, spram života tzv. neevropskih migranata/migrantkinja u privremenim prihvatnim centrima suočenim sa tzv. push-back nasiljem ukoliko žele preći granicu u EU otkrivajući međusobne veze rada i rase, borbi na granici i tržištu kao novih varijabli za proučavanje sopstava u ovom kontekstu. Pozivajući se na “situirano znanje” Donne Haraway (1988) i “politiku mjesta” Adrienne Rich (1984), ona naglašava jake afektivne veze unutar asemblaža istraživačica-istraživano zalažući se za dublje koalicije i solidarnost između različitih perifernih zajednica koje odlikuje neravnomjerna raspodjela moći.
BIOGRAFIJA: Danijela Majstorović je profesorka engleske lingvistike i kulturoloških studija na Katedri za engleski jezik i književnost Filološkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Zanima se za kritičku analizu diskursa, kritičku teoriju, feminističku teoriju, postkolonijalnu i dekolonijalnu teoriju te postdejtonsku Bosnu i Hercegovinu. Njenu najnoviju knjigu Discourse and Affect in Post-socialist Bosnia and Herzegovina: Peripheral Selves u decembru 2021. objavio je Palgrave.
Učesnici: Marija Ratković, Adriana Zaharijević, Marta Stojić Mitrović, Igor Štiks i Nebojša Milikić.
Moderacija: Sara Nikolić
