[Predavanje] Džoana Žilinska – Ne-ljudska kreativnost: Veštačka imaginacija: Ljudska anticipacija (DigiLab)
🗓 Mart 8 🕒 18:00 CET 🔹 online
BUDUĆNOST VEŠTAČKE INTELIGENCIJE (AI): DRUŠTVENI I KULTURALNI ASPEKTI
Onlajn ciklus predavanja
Džoana Žilinska (King’s College London)
Ne-ljudska kreativnost : Veštačka imaginacija : Ljudska anticipacija
Oslanjajući se na svoj filozofski rad i umetničku praksu, Džoana Žilinska će preispitati da li možemo aktivno da mobilišemo ne-ljudsku kreativnost kao način iskoraka iz previše ljudskih načina razmišljanja i delovanja. Ona će takođe istražiti da li veštačka inteligencija (AI), ukorenjena u ekstraktivističkoj logici tehnološke industrije, može da prevaziđe sopstvene materijalne uslove postojanja. Da li bi veštačka inteligencija mogla da igra ulogu filozofa-vizionara koji će nam pokazati izlaz iz trenutnog društveno-političkog ćorsokaka? Da li bi AI mogla da prevaziđe ograničenja ljudskog uma i osmisli drugačiji set propozicija i uređenja za nas? Može li nam pomoći da zamislimo bolju budućnost?
Džoana Žilinska je pisac, umetnica i profesorka filozofije medija + kritičke digitalne prakse na King’s College London. Autorka je brojnih knjiga – uključujući AI umetnost: Mašinske vizije i izvitopereni snovi (Open Humanities Press, 2020), Kraj čoveka: Feministička kontraapokalipsa (University of Minnesota Press, 2018), Ne-ljudska fotografija (MIT Press, 2017) and Minimalna Etika za Anthropocen (Open Humanities Press, 2014). Žilinska je takođe uključena u više eksperimentalnih i kolaborativnih izdavačkih projekata, koji su često na bazi otvorenog pristupa. Njena umetnička praksa uključuje eksperimentisanje sa različitim vrstama medija zasnovanih na slikama. Trenutno istražuje percepciju i spoznaju kao granične zone između ljudske i mašinske inteligencije, pokušavajući da mapira scenarije alternativne budućnosti. Njena nova knjiga, Naša fotografska budućnost između oka i veštačke inteligencije, izlazi iz MIT Press-a u novembru.
Ovo predavanje je deo onlajn ciklusa predavanja Budućnost veštačke inteligencije (AI): Društveni i kulturalni aspekti. U ciklusu učestvuju međunarodne stručnjaci koji će govoriti o filozofiji veštačke inteligencije, AI i post-digitalnoj estetici, kulturnim uticajima AI, AI (u) umetnosti, ne-ljudskoj agentnosti, društvenim transformacijama vođenim veštačkom inteligencijom i, generalno, našoj koegzistenciji sa veštačkom inteligencijom i digitalnim tehnologijama u svim aspektima svakodnevnog života. Ciklus organizuje Laboratorija za digitalno društvo [DigLab] Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.