
[Debata] Seksualna demokratija
🗓 1. jul 🕒 18:00 CET 🔹 Francuski institut
Napomena: razgovor će se voditi na srpskom i francuskom jeziku (obezbeđeno simultano prevođenje)
Dobrodošlica i uvodna reč: ataše za kulturu Ambasade Francuske Katrin Fodri (Catherine Faudry)
Učesnici: Erik Fasan (sociolog, Université Paris-8, France) / Fia Menar (umetnica performansa i rediteljka)
Moderator: Selena Radović (sociološkinja, Université Paris-8, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu)
Debata „Seksualna demokratija” održava se u okviru projekta „Šta je rod?”, koji zajednički realizuju Francuski institut u Beogradu i niz domaćih institucija i organizacija (pre svih Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Fakultet za medije i komunikacije, RTS Treći program Radio Beograda, organizacija XY Spectrum i izdavačka kuća Akademska knjiga). Cilj ovog projekta je da, za početak, okupi oko pitanja roda (gender) renomirane stručnjake i istraživače različitih profesija iz Srbije i Francuske, kao i iz regiona, ali i aktiviste, kako bi se teorija, praksa i proživljena lična iskustva doveli u direktan, konstruktivan i razigran dijalog. Intencija je da se tematika seksualnog i rodnog identiteta, kao i rodne ravnopravnosti, predstavi široj javnosti na pristupačan, zanimljiv i interaktivan način, ali, takođe, da se predlože političke mere koje bi društvo učinile socijalno pravednijim, ne samo u smislu poštovanja prava i sloboda seksualnih i rodnih manjina objedinjenih pod akronimom LGBTIQ+, već i u kontekstu reaktualizacije pitanja ženskih prava, iznova ugroženih u različitim kontekstima širom Evrope.
Druga tribina u ciklusu fokusira se na pitanje seksualne demokratije i probleme koji se javljaju u domenu demokratizacije seksualnosti. Koncept seksualne demokratije (Fassin, 2005), definisane kao proširenje demokratske logike na pitanja roda i seksualnosti, pokazuje se kao moćno oruđe za razumevanje savremenih promena koje se odnose na seksualnost. Promene u politici u savremenim društvima koje uvode zahteve za ravnopravnošću, nose demokratizaciju, ali življena stvarnost nam nameće pitanje “da li je sve društveno, istorijsko i političko – ili još uvek postoji barem jedno (seksualno) područje koje je zaista, u suštini prirodno, i izmiče istoriji i politici” (Fassin, 2011)? Polazeći od koncepata slobode i jednakosti – temelja političkih borbi za proširenje demokratije, akcenat u ovoj debati biće na demokratizaciji seksualnosti, kao jednom aspektu transformacije seksualnosti, na odnosima koji se formiraju u tom procesu, te na izazovima pred kojima se nalaze zahtevi za demokratizacijom u polju seksualnosti.
Erik Fasan je profesor sociologije na Katedri za političke nauke i kopredsedavajući Odeljenja za rodne studije na Univerzitetu Pariz 8. Jedan je od osnivača novog istraživačkog centra – Laboratorije za studije roda i seksualnost (LEGS, CNRS / Paris 8 / Paris 10). Predavao je u Sjedinjenim Američkim Državama od 1987. do 1994. na Univerzitetu Brendis i Univerzitetu u Njujorku, i na Ecole normale superieure u Parizu od 1994. do 2012. Njegov rad se fokusira na savremene seksualne i rasne politike, uključujući pitanja imigracija u Francusku, Evropu i Sjedinjene Američke Države – uglavnom u komparativnoj perspektivi. Često je uključen u francuske javne debate o pitanjima kojima se bavi u svom radu – od “gej brakova” i rodne ravnopravnosti, do politika imigracije i rase, kao i razvoja levice.
Fia Menar je francuska žonglerka, izvođačica, koreografkinja i rediteljka. Učila je kod majstora žongliranja Žeroma Tomasa, a zatim se pridružila njegovoj grupi kao izvođač u nekoliko kreacija do 2003. godine. Sa svojim solom “Ascenseur, fantasmagorie pour élever les gens et les fardeaux” (“Lift, fantazmagorija za uzdizanje ljudi i tereta”) iz 2001. postaće poznata kao autorka. Godine 2008. njena umetnička karijera je krenula u novom pravcu sa projektom “I.C.E.” (“Injonglabilité Complémentaire des Eléments”), čiji je predmet proučavanje imaginarija transformacije i erozije kroz prirodne materijale. Godine 2014. ministarka kulture i komunikacija Oreli Filipeti unapredila ju je u čin viteza Ordena umetnosti i književnosti. Podržana je zbog svog jedinstvenog pristupa, a njeni radovi su predstavljeni gotovo širom sveta.
Selena Radović je doktorandkinja na Univerzitetu Pariz-8, Francuska (Pratiques et théories du sens – Laboratoire d’études du genre et de la sexualité), i doktorandkinja na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Istraživačica je Instituta za sociološka istraživanja u Beogradu, u okviru projekta Izazovi nove društvene integracije u Srbiji: koncepti i akteri, i članica GenLab-a Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. U sklopu stipendije Ambasade Francuske 2018. usavršavala se u Parizu kroz program rodnih studija na Institutu Genre, Travail, Mobilités (Centre de Recherches Sociologiques et Politiques de Paris). Trenutno završava doktorat u komentorstvu na Univerzitetu u Parizu (mentor Erik Fasan) i Univerzitetu u Beogradu (Vladimir Vuletić) na temu transformacije seksualnosti u savremenim društvima Srbije i Francuske, kao stipendista francuske Vlade.