Multikulturalizam u Vojvodini danas

Kulturni centar Novog Sada (Katolička porta 5), velika sala

7. oktobar 2016, 19:00

Regionalni naučni centar u Novom Sadu organizuje okrugli sto o vojvođanskom multikulturalizmu. Često uzimamo kulturno i etničko šarenilo Pokrajine zdravo za gotovo, a ipak mnoge stvari ne znamo kada razgovaramo o ovoj raznolikosti. Svaka etnička grupa ima svojstva u javnom životu koja ih čine zatvorenima i zbog kojih su samo delimično vidljivi za pripadnike drugih etničkih zajednica; s druge strane stanovnici Vojvodine ne žive svoje svakodnevnice odvojeno jedni od drugih, nego zajedno. Nije lako naći dobre naglaske i težnje kada govorimo o ovoj temi.

Na okruglom stolu će se između ostalog govoriti o javnim i društvenim stvojstvima pojedinačnih etničkih grupa, kao i o izazovima sa kojima se susreću. Takođe će se diskutovati o multietničnosti i multikulturalizmu: kako možemo zapravo govoriti o ovim fenomenima na dobar način, i kakve koristi oni imaju za pojedinca?

Učesnici:

Darko Baštovanović (Hrvatsko nacionalno vijeće)

Miroslav Keveždi (Zavod za kulturu Vojvodine)

Alpar Lošonc (Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka)

Mihal Sladeček (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd)

Zoran Tairović (Savetnik potpredsednika Vlade Republike Srbije)

Boris Varga (odgovorni urednik, Ruske slovo)

Moderatorka:

Kristina Rac (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Regionalni naučni centar u Novom Sadu)