Ime i prezime
Gentjan Skara

Afilijacija
Univerzitet Epoka, Albanija

Kontakt email
gskara@epoka.edu.al

 

Kratka biografija

Gentjan Skara je diplomirao pravo na Univerzitetu u Tirani (Albanija), stekao master diplomu iz „Evropskih studija“ na Univerzitetu Epoka (Albanija), LL.M. iz „Prava jugoistočne Evrope i evropskih integracija“ na Univerzitetu u Gracu (Austrija), kao i doktorat iz „Prava EU i nacionalnih pravnih sistema“ na Univerzitetu u Ferari (Italija).
Bio je gostujući istraživač na Institutu za korporativno i međunarodno trgovinsko pravo Univerziteta u Gracu (Austrija), na Odeljenju za međunarodno pravo Univerziteta u Ljubljani (Slovenija) i na Institutu za evropske globalne studije Univerziteta u Bazelu (Švajcarska).
Od 1. avgusta 2023. godine, stalni je član Odeljenja za pravo na Univerzitetu Epoka, gde predaje predmete iz prava EU, prava konkurencije EU i prava i tehnologije. U maju 2022. objavio je knjigu kod renomiranog izdavača Springer Nature, pod naslovom Evropeizacija albanskog prava konkurencije: slučaj Albanije. Pored toga, njegove akademske publikacije su objavljene u recenziranim međunarodnim časopisima. Njegova istraživačka interesovanja uključuju pravo EU, pravo konkurencije, harmonizaciju zakonodavstva i odnos između digitalnih platformi i prava.
Osim akademskog angažmana, pravni je ekspert na nacionalnom nivou za „Unutrašnje tržište i konkurenciju“ u okviru pravne stečevine EU pri Ministarstvu evropskih i spoljnih poslova Republike Albanije, te je pružao ekspertizu različitim organizacijama o pitanjima harmonizacije zakona, prava konkurencije i regulacije digitalnih platformi.

 

Apstrakt projekta

Primena prava konkurencije u zemljama Zapadnog Balkana: Izazovi u vezi sa velikim digitalnim platformama
Digitalne platforme postale su neizostavan deo svakodnevnih aktivnosti korisnika, dok ih kompanije sve češće integrišu u svoje poslovne modele. Iako rast digitalnih platformi podstiče inovacije i ekonomski razvoj, mali broj njih deluje kao „čuvari kapija“ (gatekeepers), kontrolišući veliki deo digitalnog tržišta, što može dovesti do nepoštenih poslovnih praksi i uslova za poslovne korisnike i krajnje potrošače. Ovi čuvari postavljaju nove izazove za tradicionalnu primenu prava konkurencije na digitalnim tržištima.
Kako bi se regulisalo ponašanje velikih digitalnih platformi na unutrašnjem tržištu, EU je 24. marta 2022. usvojila uredbu poznatu kao Zakon o digitalnim tržištima (Digital Market Act – DMA), koja je stupila na snagu 2023. godine. Prema klauzuli o harmonizaciji u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, zemlje Zapadnog Balkana su obavezne da prenesu ovu regulativu u svoje nacionalne pravne sisteme.
Međutim, rast digitalnih i e-trgovinskih platformi donosi nove izazove za nacionalne konkurencijske organe Zapadnog Balkana u rešavanju slučajeva koji se odnose na digitalna tržišta. Ovo istraživanje analizira sprovođenje pravila konkurencije na digitalnim tržištima u zemljama Zapadnog Balkana i razmatra glavne izazove sa kojima se suočavaju nacionalni organi za konkurenciju u vezi sa online platformama.
Osnovna metodologija istraživanja uključuje doktrinarno pravno istraživanje i komparativno pravno istraživanje. Doktrinarno pravno istraživanje analizira postojeće zakonodavstvo konkurencije u zemljama Zapadnog Balkana i praksu njihovih nacionalnih konkurencijskih tela, dok komparativno pravno istraživanje upoređuje u kojoj meri i na koji način zakonodavstva ovih zemalja regulišu ponašanje digitalnih platformi.
Ovo istraživanje ukazuje na to da nacionalnim organima za konkurenciju u zemljama Zapadnog Balkana nedostaju neophodni ljudski, finansijski i tehnički resursi za efikasno rešavanje ovakvih slučajeva.