Ime i prezime
Jasna Jovićević

Afilijacija
Istraživačica saradnica, Nezavisna umetnica

Kontakt email
jasnajovicevic@yahoo.com

 

Kratka biografija

Dr. Jasna Jovićević (Srbija) je transdisciplinarna umetnica, kompozitorka i umetnička istraživačica čiji rad spaja muziku, nauku i društvenu angažovanost. Kao saksofonistkinja i kompozitorka, nastupala je na velikim festivalima širom Evrope, SAD-a i Kanade, sa diskografijom od sedam solo albuma i brojnim saradnjama. Jasnin rad integriše eksperimentalnu produkciju muzike sa naučnim istraživanjem, fokusirajući se na inovacije u džez muzici, studije roda i participativne društvene prakse. Njen rad naglašava transformativni potencijal umetničkih praksi zasnovanih na istraživanju u rešavanju društvenih problema.
Jasna je diplomirala na Akademiji muzike Franz Liszt u Budimpešti (Jazzy saksofon), Univerzitetu York u Torontu (Muzička kompozicija), i doktorirala iz Transdisciplinarnih studija savremene umetnosti i medija na Univerzitetu Singidunum u Beogradu. Jasna kombinuje rigorozna akademska istraživanja sa kreativnim stvaralaštvom. Internacionalno je priznata za svoj doprinos umetničkom istraživanju i učestvovala je u prestižnim projektima kao što su Ars Electronica, umetničke rezidencije u Njujorku i San Francisku, kao i globalne saradnje. Godine 2023. objavila je nagrađivanu monografiju Good Morning Jazzwomen (Orion Art Books), doprinoseći feminističkoj muzikologiji i kulturnim studijama.
Njen nedavni rad na poziciji vanredne istraživačice saradnice na Univerzitetu Tshwane u Južnoj Africi odražava njen angažman u društveno odgovornoj umetnosti, gde je razvila kurikulum participativnih i zajedničkih umetničkih praksi. Jasnin interdisciplinarni pristup povezuje umetničko stvaralaštvo, akademska istraživanja i kulturni aktivizam.

 

Apstrakt projekta

“Should I Stay or Should I Go: Istraživanje rodno obeležene migracije i strategije reintegracije za žene džez muzičarke sa Balkana“
Ovo istraživanje proučava migraciju žena džez muzičarki sa Balkana u zapadnu Evropu, fokusirajući se na rodnu neravnopravnost, sistemske barijere i socio-kulturne dinamike koje ih teraju na odlazak. Kombinovanjem etnografskih metoda, analize politika i istraživanja zasnovanog na umetničkoj praksi, projekat istražuje kako patrijarhalni normativi i džez tradicije kodirane kao muške pogoršavaju isključenost na Balkanu. Kroz saradničke kompozicije u duu, zvučnu mapu i autoetnografsko pripovedanje, studija ispituje kako migracija i društvene promene oblikuju identitete, karijere i kreativne prakse ovih muzičarki. Pored toga, istraživaće praznine u kulturnim politikama i predložiti strategije za podsticanje reintegracije, izazivanje fenomena „odliva mozgova“ i revitalizaciju džez scene na Balkanu. Povezujući umetničko i akademsko istraživanje, ovaj projekat doprinosi rodnoj ravnopravnosti, politici kružne migracije i kulturnoj održivosti u Jugoistočnoj Evropi.