[Panel diskusija] O transfobiji u feminizmu i na levici“ – Jovan Džoli Ulićević, Crna Gora, Stipe Nogalo
🗓 15. sept 🕒 17:00 CET 🔹 IFDT
Jovan Džoni Ulićević
Transfeministička solidarnost – budućnost otpora antirodnom pokretu
Jačanje antirodnog pokreta u svijetu je dobro dokumentavano, počevši od njegovih narativa, aktera, uticaja koji imaju, a u posljednjih nekoliko godina i tokova novca koji omogućava njegovo djelovanje, međutim još uvjek ne na našim prostorima, iako postoji i uzima maha. Trans isključujući dio feminističkog pokreta, koji se pojavio i u zemljama bivše Jugoslavije, sa najvećim glasnim prisustvom u Srbiji i Hrvatskoj, doprinio je antirodnim narativima i narušavanju ne samo ljudskih prava transrodnih osoba, već pojačavajući rodne stereotipe i jaz unutar ionako ideološki heterogenog feminističkog pokreta. Nekoliko je snažnih primjera prevazilaženja ovog jaza, te doprinosa intersekcionalnom feminističkom pokretu koji izlazi iz okvira identitetskih politika. Transfeministička platforma pokretu od strane trans organizacija regiona Trans Mreža Balkan, Spektra, kolekTIRV i Talas, kao konkretan primjer transfeminističke solidarnosti koja prevazilazi granice, je jedan od takvih primjera. Koje su mogućnosti, dugoročni dometi i zadaci ovakvih inicijativa?
Jovan Džoli Ulićević je aktivista iz Podgorice. Osnivač je feminističke organizacije Spektra koju vode transrodne i rodno varijantne osobe, kao i regionalne organizacije Trans Mreža Balkan. Diplomirani je ekolog i student međunarodnih odnosa i diplomatije.
Stipe Nogalo
TERF ideologija — „feminističko“ krilo suvremenog fašizma
Namjera je ovog izlaganja pokazati kako historijski i politički kontekst smješta TERF ideologiju kao dio suvremenog fašizma daleko od ikakve korisne lijeve perspektive. Mjesto TERF ideologije kao “feminističkog” krila suvremenog fašizma možemo promatrati ne samo isključivo kroz transfobiju, već iz perspektive u kojoj je transfobija naglašen i značajan dio cijelog aparata moći na koje se poziva i feminističkih koncepata koje aproprira. Iz perspektive queer teorije i teorije socijalne reprodukcije kroz primjere koncepta spola i roda, seksualnog rada, nasilja, seksualnosti, uloge države i medicine možemo vidjeti kako je TERF ideologija u najgorem slučaju analogna suvremenom fašizmu koji također svoj oslonac pronalazi u transfobiji, ili u najboljem slučaju zagovara malo nasilniji status quo.
Stipe Nogalo, aktivist, edukator, filozof, sociolog i komunist. Aktivan zadnje četiri godine u kao edukator feminističkoj organizaciji Status M koja se bavi radom o rodnim temama s naglaskom na rad s muškarcima.