Poziv za radove
Oživljavanje demokratije kroz participativne demokratske inovacije
Završna konferencija ACT.WB Žan Mone mreže
Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
16–18. maj 2022
GOVORNICI
Điovani Alegreti, Centar za društvene nauke, Koimbra Univerzitet
Rodžer Berkovic, Hana Arent centar za politiku i humanističke nauke, Bard koledž
Tami Pogrebinski, WZB centar za društvene nauke u Berlinu
Florian Biber, Centar za studije Jugoistočne Evrope, Univerzitet u Gracu
Stefania Ravaci, Departman za kulturu, politiku i društvo, Univerzitet u Turinu
Irena Fiket, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
Zabrinjavajući trend autokratizacije koji se širi svetom poslednjih godina doprineo je najnovijem talasu poziva za participativnu i deliberativnu demokratiju kao rešenje za ovu krizu. Pored toga, preispitivanje liberalne koncepcije demokratije iz perspektive participacije preko glasanja postalo je okosnica rastućih tenzija između tradicionalnog liberalnog razumevanja demokratije i talasa više participativnog i deliberativnog demokratskog razmišljanja.
S jedne strane, društveni pokreti nastavljaju da se bave participativnim demokratskim inovacijama u svom unutrašnjem organizovanju, te šire te ideje kroz institucije. Kao samo-reflektujući delatnici, oni eksperimentišu sa novim idejama demokratije koje mogu postati osnov za predložene promene u demokratskom upravljanju naročito u autokratizovanim društvima. Oni ne samo da transformišu države kroz borbu za promene u javnim politikama, već takođe izražavaju fundamentalnu kritiku konvencionalne politike.
S druge strane, sve veći nedostatak interesovanja građana i građanki evropskih društava za učestvovanje u političkom životu kroz tradicionalne instrumente predstavničke demokratije doveo je do ponovne brige Evropske unije i njenih država članica za promociju i podsticanje aktivnog građanstva. Ovo je dovelo je procesa demokratskog inženjeringa koji je inspirisan principima participativne i deliberativne koncepcije demokratije. Demokratsko eksperimentisanje na ovaj način, koji se može primetiti u mnogim zemljama članicama Evropske unije, podstiče promociju i institucionalizaciju demokratskih inovacija (javne debate, susedska veća, građanske porote, kao i participativni budžeti). Trenutno, svedoci smo i inicijative institucija Evropske unije da „oživi demokratiju“ na nivou Evropske unije kroz participativne inovacije koje su proizišle iz konferencije o budućnosti Evrope koja je održana 2021. godine u Strazburgu.
Brzina i obim ovih razvoja poziva na dublje razumevanje unutrašnje dinamike u oba smera –odozgo i odozdo – demokratskog eksperimentisanja, njihovog društvenog i političkog uticaja, kako kao pojedinačne studije slučaja tako i kao deo ciklusa mobilizacije društvenih pokreta i institucionalnog eksperimentisanja u regionu Zapadnog Balkana i u Evropi.
Imajući ovo u vidu, cilj ove konferencije jeste da ojača dijalog između konceptualnih perspektiva, pristupa i polja koji se tiču deliberativnih i participativnih oblika demokratskih inovacija. Teorijski predlozi zasnovani na empirijskim studijama i/ili refleksija, kao i studije slučaja su dobrodošli, pogotovo ukoliko se fokusiraju na:
- Deliberativne i participativne inovacije koje promovišu političke institucije, organizacije građanskog društva, društveni pokreti i akademska zajednica (eksperimenti iz stvarnog sveta i iz društvenih-nauka)
- Uslovi koji utiču na usvajanje deliberativnih i participativnih inovacija, oblik koji će poprimiti, kvalitet procesa, kao i mogući uticija na političke odluke i širi politički sistem/kulturu
- Razumevanje da li i kako participativni i deliberativni eksperimenti mogu pomoći u oživljavanju demokratije u doba krize
SMERNICE I VAŽNI DATUMI
Konferencija će se održati uživo, a radove će odabrati programski odbor konferencije. U zavisnosti od epidemioloških okolnosti, moguće je da će konferencija održati u hibridnom formatu.
Zvanični jezik konferencije je engleski.
Troškovi konferencije
Nema troškova registracije. Organizatori konferencije obezbediće ručak i osveženje tokom trajanja konferencije. Učesnici se mole da svoje troškove smeštaja i putovanja. U izuzetnim okolnostima, učesnici koji se nalaze u nepovoljnom položaju mogu se prijaviti za subvenciju slanjem pisma obrazloženja zajedno sa sažetkom.
Procedura za prijavljivanje
Prijave treba poslati do 4. marta 2022. godine na e-mail adresu: conferences@instifdt.bg.ac.rs. Rane prijave se snažno ohrabruju, dok se kasne prijave neće razmatrati.
Prijava treba da sadrži:
- Naslov rada (ne više od 20 reči)
- Sažetak (ne više od 500 reči)
- 3–8 ključnih reči koje upučuju na temu i obim rada kako bi organizatori mogli da kategorišu rad.
- Ime, trenutnu poziciju, afilijaciju i e-mail adresu autora i ko-autora
Programski odbor konferencije odabraće izlagače na osnovu dostavljenih sažetaka do 15. marta 2022. godine. Biće objavljena kniga apstrakata.
Nacrt punog rada (3000–4000 reči) potrebno je poslati do kraja aprila 2022. godine.
Prezentacije ne treba da budu duže od 20 minuta.
Programski odbor
Irena Fiket, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu, predsedavajuća
Tami Pogrebinski, WZB centar za društvene nauke u Berlinu
Rodžer Berkovic, Hana Arent centar za politiku i humanističke nauke, Bard koledž
Florian Biber, Centar za Jugoistočnu Evropu, Univerzitet u Gracu
Stefania Ravaci, Univerzitet u Turinu
Nenad Markovikj, Pravni fakultet Justinijan I, Univerzitet Sv. Ćirilo i Metodije u Skoplju
Valida Repovac Nikšić, Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu
Marko Savković, Beogradski fond za političku izuzetnost
Gazela Pudar Draško, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
Čedomir Markov, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
Organizacija konferencije
Konferenciju organizuje Laboratorija za aktivno građanstvo Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. Konferencija se organizuje u okviru projekta Erazmus+ Žan Mone mreže “Aktivno građanstvo na Zapadnom Balkanu: promovisanje i unapređivanje inovativne demokratske prakse na Zapadnom Balkanu.” Projekat nastoji da izgradi konzorcijum visokoškolskih institucija, organizacija građanskog društva i istraživačkih instituta sa ciljem istraživanja potencijala inovativnih demokratskih praksi za demokratizaciju društava Zapadnog Balkana uz premošćavanje jaza između akademskog rada o demokratskim inicijativama (u zemljama Zapadnog Balkana) i institucionalizovanih demokratskih inovacija koje se praktikuju u mnogim zemljama Evropske Unije.
Za više informacija, molimo posetite Internet stranicu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju: http://ifdt.bg.ac.rs
Za više informacija o organizaciji budućih događaja, molimo vas zapratite nas na profilima na društvenim mrežama:
Facebook: facebook.com/instifdt
Twitter: twitter.com/ifdt_beograd