PISMO KABINETU PREDSEDNIKA REPUBLIKE I KABINETU PREDSEDNICE VLADE

Београд, 7. мај 2020.

Прима:
Кабинет Председника Републике Србије
Кабинет Председнице Владе Републике Србије
Кабинет државног секретара за науку Министарства просвете, науке и технолошког развоја
Кабинет Ректорке Универзитета у Београду

Поштовани,

Обраћамо вам се поново у име колектива Института за филозофију и друштвену теорију (ИФДТ), молећи вас за хитну реакцију која би омогућила нормално функционисање Института.

Поштујући борбу против епидемије Ковид-19 и уведене мере, представници Института нису јавно указивали на проблеме у његовом функционисању, показујући пуно разумевање за државне приоритете. Драго нам је да је оцењено да су се стекли услови да се ванредно стање укине. Међутим, стање у Институту значајно се погоршало управо са увођењем ванредног стања и самовољним деловањем наметнутог вршиоца дужности директора који уопште није имао увид у претходну националну и међународну активност Института. Ово нас приморава да вам се још једном обратимо и затражимо хитно решавање случаја ИФДТ. Управо сада, када смо сви видели како је тешко живети у ванредном стању, подсећамо да ванредне околности и даље трају у нашем Институту и апелујемо да се оно реши у складу с претходним експлицитним обећањима председнице Владе као и надлежних, која наводимо у даљем тексту.

Председница Владе Ана Брнабић је 14. јануара 2020. обећала: „Управни одбор ће бити промењен управо због ствари на које нам је указао г. Бојанић. Ово ћемо урадити у одређеном (кратком) року, али стојимо иза ове одлуке“; „потребно је расписати отворени конкурс“; „ни у једном тренутку функционисање Института неће бити угрожено и политика се неће мешати у ове одлуке“.

Влада Републике Србије је 17. јануара разрешила УО именован марта 2019. године и именовала „други“ Управни одбор. Закон о науци и истраживањима указује да „Влада разрешава постојеће и именује нове чланове управног одбора института“ (члан 64. став 2), што није учињено у случају ИФДТ, јер је за председника именована иста особа, што је изазвало оштро негодовање радног колектива. Зоран Аврамовић је поново именован за председника Управног одбора, а да претходни Управни одбор није одржао ниједну седницу за готово годину дана. Такође, по Закону, Влада Републике Србије је била дужна да од Научног већа Института тражи предлоге представника својих запослених приликом формирања новог Управног одбора, што није учињено (члан 60. став 1).

Председник именованог Управног одбора Зоран Аврамовић неосновано прети тужбама нашим колегама који се усуђују да јавно иступе поводом случаја ИФДТ. У својим наступима у разним медијима износи лако проверљиве неистине о појединим представницима Института, те инсинуира злоупотребе положаја и финансијске малверзације нарушавајући углед Института и Универзитета у Београду. Чланица новоименованог Управног одбора Мина Зиројевић врши притисак да се на дневни ред Управног одбора стави питање радног односа бившег колеге, што је изван надлежности Управног одбора. Друга чланица УО Власта Сикимић од недавно је запослена на Универзитету у Тибингену (Немачка), те неће бити у могућности да обавља своје дужности у Управном одбору.

Институт за филозофију и друштвену теорију већ две године нема финансијски извештај и финансијски план, чије је усвајање у надлежности Управног одбора. Четири члана Научног већа која су стекла право да учествују у раду овог тела немају право гласа због немогућности да се промени члан Статута који дефинише укупан број чланова Научног већа. Промена Статута је такође у надлежности Управног одбора. Посебно указујемо на чињеницу да млада истраживачица која је била добродошла у наш тим са листе одобрених доктораната Министарства – а на чему Влада Републике Србије посебно инсистира у протекле две године –  није добила сагласност в.д. директора, без икаквог образложења.

Упркос обећањима и жељи колектива да се ствари нормализују променом УО и хитним расписивањем конкурса, 22. јануара је за в.д. директора именован Веселин Митровић, колега без икаквог претходног искуства у управљању научним пројектима и програмима, по којима је наш Институт препознат у академској заједници. Именовање вршиоца дужности директора Института урађено је мимо Закона о науци и истраживањима, чији 64. став 1. прописује да Министар може именовати вршиоца дужности директора института на период од шест месеци само ако га не именује управни одбор након (поновљеног) јавног конкурса. Јавног конкурса за избор директора није било.

На састанку са председницом Владе и државним секретаром за науку, одржаном 11. фебруара, речено нам је да в.д. директора не сме да „изиграва строгоћу“ већ треба да буде кооперативан како би се премостио период до избора директора на јавном конкурсу. Међутим, колектив је био суочен са потезима наметнутог в.д. директора који су озбиљно угрозили углед Института и колектив изложили додатном притиску и неизвесности. У питању су претње дисциплинским мерама и застрашивања отказима, одбијање састанака са истраживачима, неодговарање на послате упите или омаловажавање запослених у имејл коресподенцији, одузимање приступа сајту, одузимање ингеренција свима који су имали било који облик овлашћења у институцији и тако даље. Његови акти су били и предмет разматрања Етичког одбора Института, који је закључио да је в.д. директора прекршио Етички кодекс.

Последња у низу активности била је обустава плаћања по свим међународним пројектима која до момента слања овог дописа није прекинута. Овакав акт је угрозио научну делатност Института и грубо наштетио његовом угледу и то све током периода ванредног стања које је само по себи унело немир међу све запослене. Запослени су током трајања ванредног стања у потпуности поштовали све мере које су прописали надлежни државни органи и разумели би обуставу плаћања да је реч о буџетским средствима. Међутим, овде је реч о ванбуџетским средствима, тј. пројектним средствима која су била на располагању на рачуну Института и пре проглашења ванредног стања. По углед Института је посебно погубно то што су обустављене исплате хонорара и страним истраживачима на међународним пројектима којима је ИФДТ руководио, што је натерало неке од њих да ангажују адвокате и упуте опомену пред утужење због кршења уговорне обавезе, односно одбијања в.д. директора да исплати накнаде за обављени рад. Фридрих Еберт фондација је раскинула уговор са Институтом, док је Фолксваген фондација најавила да ће предузети радње ради заштите својих интереса. Овакво деловање в.д. директора надилази сам Институт и питање његових намера и компетентности, већ и директно угрожава углед Републике Србије и позицију Универзитета у Београду с обзиром на ставове Европске комисије о унапређењу науке и научног истраживања у државама кандидатима за чланство у Европској унији.

Министарство је благовремено обавештено да Веселин Митровић нема важећи уговор о раду који иначе потписује председник УО, те стога не може бити пријављен у базу истраживача Министарства, нити остваривати права која проистичу из радног односа, све док се са њим не закључи правно важећи уговор о раду, који ће дефинисати његово радно време, лични доходак и остала припадајућа права запосленог лица. Ипак, он пуна три месеца та права остварује из средстава Министарства.

Горенаведеним радњама експлицитно се крше обећања Министарства и Владе која су се тицала спровођења програма и неометаног рада Института. Најлепше вас молимо да узмете у обзир нашу забринутост и размотрите наше захтеве који за циљ имају враћање Института редовном и правном функционисању. Све што желимо је наставак рада који нас је обележио као институцију с бројним престижним међународним пројектима, и заједницу која већ дуже време интензивно привлачи научнике повратнике из иностранства, и представља место отвореног дијалога о најважнијим друштвеним и државним питањима.

Тражимо:

  1. Смену именованог вршиоца дужности који својом некомпетентношћу наноси штету редовном раду Института те његовом јавном угледу и именовање в.д. директора из колектива.
  2. Јавни конкурс за директора, у складу са законом, на којем ће се вредновати научна изврсност, искуство и компетенције за руковођење.
  3. Управни одбор који ће подржати рад истраживача и научну изврсност у координацији са колективом ИФДТ.

Обавештавамо Вас да ће од 15. маја надаље, колектив Института за филозофију и друштвену теорију бити принуђен да предузима све правне мере и даље обавештава европске и друге међународне партнере и донаторе о условима свога рада, уколико не дође до значајног помака у решењу наше ситуације.

Наши представници стоје на располагању за састанак који би могао да нас доведе до разрешења ситуација која је, уверени смо, незадовољавајућа за све стране.

Колектив Института за филозофију и друштвену теорију, након састанка свих запослених одржаног 7. маја 2020.