MOISE dijalozi – obrazloženje:
Nije izvanredan intelektualni podvig tvrditi da su se svet i demokratija promenili zbog i tokom pandemije Covid-19. Upravo suprotno, gotovo je banalno tvrditi da je demokratija trajno u toku. Ipak, promena sama po sebi nije uvek ista, a ovog su puta njene koordinate i konstelacije različite. Pitanja koja bismo mogli da postavimo i odgovori na njih oblikovani su različitim varijablama u našoj „novoj normalnosti“. Stoga je toliko važno ući u trag i pratiti promene koristeći sve moguće intelektualne i naučne alate stvorene za razumevanje i pokušaj zahvatanja sveta / demokratije. Moramo da preispitamo prostor i vreme koje naseljavamo. Upravo je to polazna tačka MOISE dijaloga: znatiželja, potraga za razumevanjem sveta i ljudskog delovanja u njemu. MOISE dijalozi prestaviće neke od najpoznatijih mislilaca i javnih intelektualaca našeg doba, ali takođe će ponuditi prostor za „neočekivane susrete“ među tim akterima kroz dijalog.
MOISE dijalozi – prvo izdanje: Liza Hercog i Džonatan Volf
Uz pomoć Erste fondacije, prvo izdanje MOISE dijaloga ugostiće Lizu Hercog (Univerzitet u Groningenu) i Džonatana Volfa (Blavatnik School of Government, Univerzitet u Oxfordu), članove Odbora pokrovitelja palate Moise.
I Džonatan Volf i Liza Hercog danas se intenzivno bave preispitivanjem demokratije. Njihovi napori uključuju nove i inovativne istraživačke projekte za revitalizaciju demokratije i civilnog društva (Džonatan Volf), te proučavanje demokratije i njene budućnosti između upravljanja i protivjavnosti (Lisa Herzog). Štaviše, njihov širi angažman kao javnih intelektualaca kreće se od budućnosti Europe i demokratije, nejednakosti i socijalne pravde do politike emocija i globalnih strategija vakcinacije.
Prvo izdanje Moise dijaloga će se dogoditi prilikom jednonedeljnog boravka saradnika Instituta za društvene nauke iz Beča (IWM) u palati Moise, u sklopu programa „Budućnosti Evrope“. Pružiće priliku za raspravu među saradnicima (sadašnjim i nekadašnjim) Centra za napredne studije Jugoistočne Evrope (CAS SEE), programa „Budućnosti Evrope“ (IWM) i Erste fondacije.
Pozadina:
MOISE p(A)lace severnojadranski je spomenik kulture od značajne istorijske, umetničke i simboličke vrednosti, smešten u središtu starog grada Cresa. To je istovremeno jedinstveni forumski prostor za intelektualnu kreativnost i kolektivni rad koji podstiče prelomne ideje i dovodi do stvarnih promena. MOISE nastoji da se razvije u jedan od najinspirativnijih prostora dijaloga i misli koja oblikuje budućnost u Europi. Iznosi smele inovacije i dovodi do stvarnog uticaja putem Međunarodnog odbora u kome su Erhard Buzek, Hedvig Morvai, Ivan Vejvoda i druge cenjene kolege i prijatelji Univerziteta u Rijeci.
MOISE dijaloge organizuju Centar za napredne studije jugoistočne Evrope Univerziteta u Rijeci (CAS SEE), Institut za demokratski angažman jugoistočne Evrope (IDESE) i Institut za filozofiju i drustvenu teoriju.