Institut za filozofiju i društvenu teoriju tokom meseca oktobra obeležava značajan jubilej – 40 godina od osnivanja. Nastanak Instituta vezuje se za osnivanje Centra za filozofiju i društvenu teoriju pri Institutu društvenih nauka u Beogradu 1981. i sudbinu grupe profesora koja je 1975. godine bila uklonjena sa Filozofskog fakulteta u Beogradu zbog “moralno-političke podobnosti”. Njihova otvorenost za preispitivanje društvene stvarnosti, stalna kritika i zahtev da se živi „stvaralački praxis“ sudarila se sa birokratskom isključivošću i nerazumevanjem državnih struktura. Tako je u same temelje, iz kojih je izrastao Institut, uzidana dinamična priča o izazovima i iskušenjima sa kojima se suočava angažovani intelektualac. Tokom narednih decenija Institut je postao prava oaza u kojoj su intelektualci mogli slobodno da razgovaraju, promišljaju i sučeljavaju mišljenja o društvu. Sve njih je vezivalo uverenje da bez angažmana ne može biti ni pravog intelektualca, a bez društvene kritike ni stvaralačkog humanzima. Stalno u neizvesnom položaju i otvorenom protivljenju, Institut je postao paralelna institucija – Kontrainstitucija.
Ovaj veliki jubilej predstavlja prikladan trenutak kada je važno podsetititi se skromnih početnih koraka, svih izazova i okolnosti u kojima je Institut delovao. Danas, u doba globalnog epidemiološkog izazova sa kojim se svet suočava, potreba za angažmanom i solidarnošću dobija posebno na značaju. Polazna načela iz kojih je Institut za filozofiju i društvenu teoriju nastao, rastao i decenijama odolevao pritiscima raznih vlasti, uvek su bila orijentir za slobodnu akademsku delatnost i kritičku misao.
🔹 Usled ozbiljne epidemiološke situacije u Srbiji prateći program jubileja odložen je za prolećni semestar 2022. godine.