Trajanje projekta01.12.2021. – 31.05.2022.

DonatorEvropska prestonica kulture Novi Sad

NosilacIFDT , Institut za filozofiju i društvenu teoriju

PartneriForum za edukaciju, saradnju, afirmaciju i podršku građanskom društvu (FESAP)

Istraživački tim IFDT-aAleksandar Ostojić, Mark Lošonc, Milivoj Bešlin, Gazela Pudar Draško, Krisztina Racz, Aleksandar Pavlović

Regionalni naučni centar Instituta za filozofiju i društvenu teoriju želi da projektom „Multikulturalnost Novog Sada – nacionalne zajednice Vojvodine“ organizuje jednodnevni javni događaj koji će kroz svoju naučnoistraživačku i edukativnu dimenziju značajno doprineti programu „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“.

Projekat će se fokusirati na multietnički, višejezični i multikonfesionalni karakter regije, sa posebnim osvrtom na ulogu različitosti u Novom Sadu. Naš plan je da realizujemo projekat, čiji će se glavni događaj sastojati od:

  • celodnevna naučna konferencija o nacionalnim zajednicama u Vojvodini;
  • okrugli sto na temu kulturne autonomije nacionalnih zajednica, odnosno o instituciji Nacionalnih saveta.

Celokupan projekat trajaće šest meseci i sprovešće se kroz tri ciklusa od kojih će svaki trajati dva meseca. U skladu sa svojom tradicijom, Regionalni naučni centar namerava da akademsko i institucionalno znanje učini dostupnom široj javnosti, tako što će kroz angažovani govorni program produbiti istorijsko-kulturnu samosvest i kritičku autorefleksiju. Sistematičnost i obuhvatan karakter projekta će omogućiti inter-kulturni dijalog i unapređenje strategija solidarnosti, s onu stranu predrasuda i konflikata.

Smatramo da je ovakav program u potpunosti u skladu sa evropskom dimenzijom programa „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“ s obzirom da će osnovne evropske vrednosti – poput pluralizma, čuvanja mnogostrukosti kulturne baštine i konstruktivnog dijaloga – biti u njegovom fokusu.

Naš plan je da imamo u vidu kako različitosti kada je u pitanju doživljavanje etničkih identiteta u Vojvodini, tako i složena ukrštanja manjinskih identiteta i praksi, odnosno institucionalne mehanizme kroz koje se dotične prakse ostvaruju. Smatramo da se sinteza tih aspekata može postići ako program omogući simbiozu znanja eksperata i istraživača, odnosno ljudi sa bogatim institucionalnim i ličnim iskustvom.