Feministička politikologija se tokom protekle tri decenije razvijala s fokusom na urodnjavanje istraživačkih metodologija, teorijskih rasprava i empirijskih istraživanja. Feminističke političke nauke, susedne discipline i interdisciplinarna istraživanja oblikovali su nove pristupe teoriji i praksi, s ciljem proizvodnje znanja koje će imati direktan značaj za postizanje ciljeva ženskih pokreta, nezavisno da li u okviru javnih politika ili u političkim institucijama u najširem smislu. Istraživanja roda i politike pokušavaju da identifikuju prepreke za promene i mogućnosti za širu rodno-odgovornu transformaciju. Ipak, svedokinje/svedoci smo kontinuirane marginalizacije feminističkih političkih analiza u okviru društvenih nauka glavnog toka i rastuće opozicije rodnim studijama u Evropi ali i šire. Ovi negativni trendovi stigli su i u jugoistočnu Evropu, te je feministička politikologija i dalje na marginama, prepuštena individualnom angažmanu i inicijativama. Kako bi se promovisala regionalna saradnja u ovoj oblasti, pokreće se Istraživačka mreža Rod i politika u jugoistočnoj Evropi (Gender and Politics Research Network in South-East Europe, GenPolSEE).
GenPolSEE je neformalna feministička mreža istraživačica/istraživača zainteresovanih za jačanje istraživanja o rodu, politici i predstavljanju u jugoistočnoj Evropi. Mreža je posvećena sledećim ciljevima:
- Jačanju međusobnog razvoja i razmeni među istraživačicama/istraživačima u regiji;
- Promovisanju savremenih feminističkih istraživačkih metodologija među istraživačicama/istraživačima u regiji i jačanje veza sa međunarodnim ekspertkinjama/ekspertima, mrežama i platformama;
- Sprovođenju empirijskih istraživanja u čijem je središtu podrška društvenim promenama, inovacijama i transformaciji.
Istraživačko interesovanje GenPolSEE mreže fokusirano je na sledeće oblasti:
- Rod i predstavljanje: kritičke akterke/akteri, ženski i društveni pokreti, intersekcionalnost;
- Rod i institucije: parlamenti, političke stranke, institucionalni mehanizmi, izvršna vlast;
- Rod i javne politike: inkluzivna izrada javnih politika, odgovornost, urodnjavanje;
Neformalna GenPolSEE mreža u celosti će biti neprofitna i sprovodiće, između ostalog, sledeće aktivnosti:
- Neformalna razmena putem mailing liste mreže i kanala na društvenim medijima;
- GenPolSEE mrežni sastanci (kao što su radionice o feminističkim istraživačkim metodologijama, tematski događaji);
- Tematski nacionalni i uporedni, regionalni istraživački projekti.
Pozivamo feminističke istraživačice/istraživače, zaposlene na univerzitetima, istraživačkim institutima, think tankovima i istraživačkim NVO-ima, kao i nezavisne istraživačice/istraživače, koje/i imaju min. MA diplomu, koji dolaze iz Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije da se pridruže GenPolSEE mreži. Ohrabrujemo naročito muškarce istraživače kao i istraživačice/istraživače iz manjinskih i manje zastupljenih zajednica da se prijave na ovaj poziv. Svoje interesovanje možete iskazati tako što ćete poslati email sa biografijom (sa listom publikacija) i motivacionim pismom, na engleskom jeziku, u prilogu. Motivaciono pismo, ne duže od jedne stranice, treba da objasni vašu motivaciju, očekivanja i kako možete doprineti mreži. Svoje prijave pošaljite najkasnije do 15. avgusta 2022. godine na mail sasa.gavric@gmail.com
Osnivački sastanak GenPolSEE mreže održaće se 2. i 3. novembra 2022. u Beogradu. Institut za filozofiju i društvenu teoriju i Institut društvenih nauka iz Beograda organizatori su osnivačkog sastanka. U okviru Osnivačkog sastanka, planiran je tematski, radni dan, kao i radionica strateškog planiranja za mrežu drugog dana sastanka. Detalje ćemo podeliti sa odabranim učesnicama/učesnicima. Osnivački sastanak održaće se uz podršku Global Unit for Feminism and Gender Democracy (Heinrich Boll Stiftung).
Koordinator mreže
Saša Gavrić, doktorant na Univerzitetu u Lajpcigu, Nemačka, sasa.gavric@gmail.com