Fondacija za otvoreno društvo Srbija (FOD), u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) raspisuje
JAVNI POZIV ZA ISTRAŽIVAČKE PROJEKTE
„Srbija i globalni izazovi: ka pravednijim i demokratskim javnim politikama II“
- O programu
Proces tranzicije u Srbiji je započeo pre više od dvadeset godina. Za sve to vreme pitanje društvene nejednakosti nije bio među prioritetima političkih elita. Poslednjih godina problemi koji se tiču socijalne pravde su u tolikoj meri eskalirali da danas zahtevaju urgentan i kredibilan odgovor ukoliko želimo da izbegnemo tragične posledice trke ka dnu. Rasprostranjenost siromaštva, zabrinjavajuće visok broj ljudi u konstantom riziku od pada u siromaštvo (najoptimističnije procene govore da se radi o jednoj četvrtini stanovništva, što je najviši procenat u Evropi), raširen fenomen „zaposlenih siromašnih“, visok stepen nejednakosti (prema vrednosti GINI koeficijenta, Srbija je među tri zemlje sa najvećim nivoom nejednakosti u Evropi), te posebno loš položaj višestruko ranjivih grupa poput Roma i žena na selu, uz starenje stanovništva i odliv radne snage pozivaju na urgentno delanje. Ovu situaciju dodatno pogoršavaju ekonomske posledice pandemije COVID 19 kao i aktuelni rat u Ukrajini.
Zelena tranzicija uslovljena klimatskim promenama je jedan od najvećih izazova pred celim svetom. Ubrzano i sve veće zagađenje pre svega vazduha u Srbiji (ali i vode i zemljišta) dugoročno je pogubno ne samo za životnu sredinu i javno zdravlje, a ukazuje i na nedostatak strateških i netransparentnost političkih odluka. Veliki izazov je iznaći rešenja koja će sprečiti da posledice klimatskih promena, kao i troškove napora da se smanje emisije CO2 snose pre svega najsiromašnije i najugroženije grupacije građana. Napori energetske tranzicije, odnosno prelaska sa sistema u kome se pri proizvodnji energije primarno upotrebljavaju fosilna – neobnovljiva – goriva, na sistem koji je utemeljen na upotrebi čistih i obnovljivih izvora energije, ne može biti odvojiv od pitanja socijalne pravde. Pravedna energetska tranzicija, koja čini deo preambule Pariskog sporazuma, zahteva uključivanje pitanja dostojanstvenog i kvalitetnog rada u javne politike koje su povezane sa energetskom tranzicijom. Stanje na ovom planu dodatno je otežano i čak vraćeno korak unazad početkom rata u Ukrajini i velikom energetskom krizom koja se očekuje krajem 2022.
- Ciljevi programa
U poslednje tri godine, prvenstveno kao reakcija na zarobljene političke procese, u Srbiji se javlja serija protestnih pokreta i inicijativa (naročito vezanih za lokalne, uglavnom urbanističke gradske teme, i zaštitu životne sredine). Ovi pokreti i inicijative su uspešni u skretanju pažnje na probleme, ali izostaje osmišljavanje predloga javnih politika za rešenje problema oko kojih bi se mogla otvoriti šira javna rasprava, ili koji bi mogli da izvrše pritisak na donosioce odluka. Sa druge strane, vidljiv je povećani stepen angažmana akademske zajednice i think-tankova, koji se povezuju sa inicijativama i postaju glasnogovornici zahteva. Međutim, ono što ostaje „slepa tačka“ je konkretnije definisanje tema, predloga i rešenja javnih politika ili inovativnih istraživanja koji bi ponudili teorijski okvir i empirijske podatke za drugačije adresiranje problema građana i građanki Srbije.
U cilju rada na prevladavanju takvog stanja, Fondacija, u strateškoj saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) – članom Univerzitetske mreže otvorenog društva (OSUN) i vodećom institucijom iz regiona u međunarodnim akademskim angažovanim mrežama – nastavlja program „Srbija i globalni izazovi: ka pravednijim i demokratskim javnim politikama“, raspisivanjem drugog poziva za istraživačke projekte za pojedince i pojedinke.
Program će biti strukturisan kroz dve faze: (1) Realizacija istraživačkih projekata; (2) Promocija rezultata istraživanja i izgradnja zajednice.
- Realizacija istraživačkih projekata
Ciljna grupa. Ovaj konkurs je prvenstveno usmeren ka akademskoj zajednici, zaposlenima u think-tankovima i samostalnim istraživačima i istraživačicama. Program stipendija ne podrazumeva ograničenje koje bi se odnosilo na godine prijavljenih kandidata i kandidatkinja, iako će prvenstvo biti dato onima koji pripadaju mlađoj generaciji.
Tematski fokusi.
Socijalna i ekonomska pravda: 1. Razvijanje pravednijih modela oporezivanja; 2. Razvijanje pravednih modela decentralizacije države; 3. Solidarna ekonomija i razvoj okvira za alternativne oblike ekonomskog udruživanja i delatnosti; 4. Ekonomski modeli pravednijih politika brige; 6. Ekonomski modeli za inkluzivno i pravednije obrazovanje;
Zelena tranzicija: 1. Mogućnost energetske tranzicije u Srbiji u kontekstu Strategije razvoja energetike Republike Srbije; 2. Socijalni i ekonomski efekti procesa uvođenja obnovljivih i čistih izvora energije u Srbiji; 2. Energetska tranzicija i siromaštvo u Srbiji; 4. Položaj i uloga lokalnih zajednica Srbije u strateškom planiranju iskorišćavanja rudnih potencijala u kontekstu energetske tranzicije; 5. Nuklearna energija kao element energetske tranzicije; 6. Energetska tranzicija kao okvir regionalne saradnje na Balkanu.
Vremenski okvir. Period korišćenja stipendija je između šest i devet meseci. Početak se očekuje od 1.10.2022.
Visina i namena sredstava. Visina sredstava koja će biti dodeljena za istraživanje je 6.000$ u dinarskoj protivvrednosti. Stipendije su namenjenе kао podrška pojedincima ili malim konzorcijumima (do 3 osobe) za sprovođenje istraživanja (posebno akcionih i participativnih istraživanja) u definisanim tematskim oblastima. Podržana istraživanja treba da budu akciono orijentisana, sa ciljem da se popune empirijske praznine u datim oblastima ili razviju alternativna rešenja pogodna za aktivnosti javnog zagovaranja.
U okviru ovog ciklusa stipendija, Fondacija će odobriti ukupno deset stipendija za dve tematske oblasti.
Sredstva su namenjena za pokrivanje sledećih troškova:
- Honorar autorki/autora;
- Pokrivanje materijalnih troškova istraživanja (terenske posete u Srbiji, nabavka stručne literature, usluge prikupljanja podataka, itd.);
Ovim sredstvima se ne mogu pokrivati:
- Sticanje formalnih akademskih zvanja;
- Pokrivanje troškova učešća na inostranim ili domaćim konferencijama i stručnim skupovima (uključujući kotizacije);
- Nabavka opreme i licenciranih softvera;
- Obaveze istraživača/ica i uloga Fondacije
Svi stipendisti će imati sledeće obaveze:
- Da pripreme prezentaciju istraživanja, predlog praktične politike, koji je prikladan za promociju u široj javnosti (neakademski papir) – format edicije Trg Instituta za filozofiju i društvenu teoriju;
- Da učestvuju u akademskoj radionici koju će organizovati IFDT i isporuče tekst za akademski časopis Kritika;
- Da učestvuju u promociji rezultata istraživanja koju će organizovati Fondacija za otvoreno društvo;
- Da učestvuju u radionici za odabrane partnere Fondacije i zaposlene u Fondaciji, a u cilju podizanja kapaciteta i daljeg razvijanja programskih aktivnosti u okviru programa Fondacije;
Imajući u vidu epidemiju KOVID19, postoji mogućnost da će se promocije odigrati u onlajn ili hibridnom formatu.
- Raspisivanje konkursa i prijava
Prijave je potrebno poslati na email: institut@instifdt.bg.ac.rs, sa naznakom – KONKURS ZA ISTRAŽIVAČKE PROJEKTE 2022. Rok za dostavljanje prijava je 15. oktobar 2022. do isteka dana.
Obrazac prijave je potrebno skinuti na sledećem LINKU. Uz prijavu je potrebno priložiti pismo preporuke relevantne osobe iz akademske zajednice ili civilnog društva.
- Selekcija
Odabir istraživača i istraživačica će se odvijati kroz tri faze:
- Administrativna provera prijava
- Recenzija tri relevantna eksperta
- Finalna selekcija od strane četvoročlane komisije koju čine predstavnici FOD i IFDT
Komisija može pozvati kandidate na intervju u finalnoj fazi izbora.
- Uređivanje i promocija rezultata
Kao što je navedeno u obavezama, promocija istraživačkih rezultata će se odvijati u dva paralelna toka – akademskom i aktivističkom.
Za promociju među akademskom zajednicom, a u cilju povezivanja i stvaranja zajednice, odgovornost preuzima Institut za filozofiju i društvenu teoriju. Cilj ovih predstavljanja je interdisciplinarno povezivanje akademskih radnika/radnica i stručna rasprava na definisane teme, a ono će biti organizovano tokom trajanja istraživanja u formi predstavljanja koncepta i preliminarnih nalaza istraživanja. Ovaj proces je zamišljen kao „radovi u toku” proces i treba da rezultuje radom koji će biti objavljen u časopisu Kritika, koji izdaje Institut za filozofiju i društvenu teoriju.
Drugi, aktivistički odnosno zagovarački tok će se održavati u okviru prostora Fondacije „Društvo“ i ciljaće organizacije civilnog društva, pokrete, medije i donosioce odluka, odnosno predstavnike državnih organa. Samu organizaciju će na sebe preuzeti Fondacija, po potrebi oslanjajući se na partnerstva sa drugim organizacijama, a u zavisnosti od konkretnih tema kojima se istraživači i istraživačice budu bavili.