Radionica Pojavljivanja, 7-10 novembra 2022, Beograd
Projekat ‘Pojavljivanja’ uključuje istraživanje i propitivanje performativnosti i seriju umetničkih intervencija u javnom prostoru, koncipiranih u saradnji između istraživača sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, Željka Radinkovića, Jelene Guge i Vere Mevorah, i likovnog umetnika i pisca Saše Karalića. Projekat je razvijen na razmeđi filozofije / teorije i vizuelne umetnosti, gde umetnik, filozofi i drugi teoretičari razmenjuju uloge tokom istraživačkog procesa.
Performativnost se smatra sposobnošću govora da deluje ili da upražnjava određenu radnju: jezik ne služi samo za opisivanje i tumačenje sveta, već osim toga (ili takođe) može da funkcioniše i kao oblik individualnog i društvenog delanja. Moderni koncept performativnosti jezika prvi je definisao filozof Džon L. Ostin koji je ustanovio da postoji razlika između konstativnog jezika, koji opisuje svet i koji se može oceniti kao istinit ili lažan, i performativnog jezika, koji nešto čini u svetu.
Projekat ‘Pojavljivanja’ će poći od te Ostinove teze, ali će biti otvoren i za druge relevantne teoretske koncepte, prevashodno one koji izlaze iz okvira analitičkog pristupa i postavljaju pitanja o kontekstualnosti i interpretativnosti. Akcenat će biti na ulozi performativnosti u aktivnoj, društvenoj konstrukciji stvarnosti. Projekat je postavljen kao stalno preklapanje i prožimanje teorije i (umetničke) prakse u različitim formama njihovog javnog pojavljivanja i na tri različite lokacije: prvo na ulici (intervencije), a onda i u instituciji (radionice) i na sceni (film ili pozorišni komad). Sve tri lokacije biće korišćene i kao fizička mesta i kao konceptualni okviri.
U okviru ovog projekta, održana je radionica ‘Pojavljivanja, 7-10 novembra 2022, Beograd’ u kojoj su učestvovali istraživači sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju i studenti Arhitektonskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu (Arhitektonska filozofija, Master akademske studije, I godina, 2022/23, pod vođstvom prof. dr Petra Bojanića i docenta dr Snežane Vesnić). U toku tri dana, ova grupa ljudi se bez najave pojavljivala na ulicama Beograda, a zatim ponovo nestajala bez ikakvog objašnjenja i traga. Sledeći jednostavnu koreografiju, stajali su na mestima u centru grada gde se ovakva okupljanja i aktivnosti ne očekuju, ali gde postoji velika frekventnost ljudi, to jest ad hoc publike, stvarajući efekat oneobičavanja. Ova prva pojavljivanja u projektu nisu bila simbolički artikulisana i pokušala su da reinterpretiraju javni prostor privremenom suspenzijom svih teoretskih i praktičnih relacija. Osnovna svrha upotrebe ovog izvorno fenomenološkog polazišta jeste da konstituiše otvoreni prostor jezičke performativnosti, gde jezik može da vodi ka neintendiranim mogućnostima delovanja.
Ulična pojavljivanja su poslužila kao polazišna osnova oko koje će se stvarati različiti slojevi ovog jezika, od glasina i teorija zavere do društvene teorije i filozofije. Osim na moguće glasine, usmene priče i tračeve, učesnici projekta će se osvrnuti i na širi (društveni, politički i drugi) značaj intervencija i na taj način stvoriti teorijsku osnovu projekta. Kao i u forum teatru (gde se radnja na sceni stalno reinterpretira i menja od strane publike), sadržaj će podjednako kreirati izvođači i posmatrači, pri čemu će autori projekta zauzimati obe pozicije.
U kasnijoj fazi projekta, stvoreni diskurs – ‘pojavnost teorije’ – biće javno predstavljen kao iscenirani čin i adaptiran u neki oblik scenske izvedbe. Naglasak će ponovo biti na procesu i istraživanju, tako da bi konačni ishod projekta mogle biti probne i radne verzije ovih izvedbi, a ne završen i gotov komad.
Organizatori:
Saša Karalić, Željko Radinković, Jelena Guga, Vera Mevorah, Snežana Vesnić
Učesnici:
Irena Beriša, Igor Cvejić, Marko Čekanović, Sara Dimitrijević, Jelena Drašković, Ana Đorđević, Jelisaveta Ikić, Anja Jančić, Luka Ivančević, Ana Lipij, Marta Milošević, Sofija Mioković, Minja Moćović, Ivan Nišavić, Anđela Panić, Aleksandar Pavlović, Andrea Perunović , Jovana Petljanski, Tamara Plećaš, Isidora Popović, Srđan Prodanović, Milan Radić, Natascha Schmelz, Milica Sekulić, Milica Sekulović, Andrijana Stanić, Isidora Zubović