Identitet, pristrasnost, polarizacija – Kako se demokratski izabrani političari izvlače sa autokratizacijom svoje zemlje?
Kancelarija Friedrich-Ebert-Stiftung u Beogradu i Institut za filozofiju i društvenu teoriju vas pozivaju na prezentaciju studije i stručnu debatu o tome kako sve veća polarizacija ugrožava demokratiju, koja se održava u utorak 6.12. sa početkom u 13h u Envoy kongresnom centru (Gospodar Jevremova 47).
Kako tačno „polarizacija“ ugrožava demokratiju? Koji mehanizmi stoje iza tog ugrožavanja funkcionisanja demokratija? I da li ova pretpostavka zaista važi univerzalno? Da li polarizacija u SAD funkcioniše na sličan način kao u Brazilu, Indiji ili Poljskoj?
Milan Svolik (Univerzitet Jejl) je iskoristio izborni eksperiment za SAD da pokaže da snažna polarizacija društva dovodi do situacije u kojoj građani više ne deluju kao korektiv, već se umesto toga fokusiraju na pobedu sopstvenog tabora – čak i ako moraju da glasaju za političara koji eksplicitno najavljuje da želi da uruši određene demokratske ili ustavne standarde. Svolik i FES kancelarija “Demokratija budućnosti” analizirali su sedam odabranih evropskih zemalja istražujući u kojim okolnostima biračko telo deluje kao korektiv protiv erozije demokratije. Rezultati opsežnog eksperimenta u Nemačkoj, Estoniji, Poljskoj, Srbiji, Španiji, Švedskoj i Ukrajini omogućavaju da izvučemo zaključke o tome koji faktori mogu biti odlučujući za autokratizaciju u Evropi, ali i od kojih demokratskih standarda su ljudi najspremniji da odustanu i zbog kojih konkretnih interesa su najspremniji da prihvate sužavanje demokratskih standarda.
Molimo potvrdite svoje prisustvo slanjem e-pošte na adresu ivana.racic@fes.de.