Laboratorija za teoriju, stvaranje i politike prostora (PerspectLab) IFDT i A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava pozivaju vas da se pridružite multidisciplinarnoj radionici koja će se fokusirati na etnografsku metodologiju i terenski rad. Tokom ove jedinstvene radionice, učesnici i učesnice koji su zainteresovani za istraživački rad imaće prilike da se upoznaju sa različitim metodologijama iz polja urbanih studija, etnografije i arhitekture i steknu terenske uvide u probleme sa kojima se suočavaju sakupljači sekundarnih sirovina i stanovnici neformalnih naselja u Beogradu.
O radionici
Na periferiji Beograda, na samom obodu deponije Vinča živela je siromašna, ali snalažljiva zajednica sakupljača i razvrstavača otpada. Međutim, nakon potpisivanja ugovora o javno-privatnom partnerstvu koje je dovelo da saniranja deponije i izgradnje pogona za spaljivanje otpada, stanovnici ovog naselja su prisilno iseljeni. Privatizacija i tehnološka modernizacija, ali i nedostaci unutar sistema socijalne zaštite ostavili su ove ljude bez posla, a neke od njih, zajedno sa porodicama, i bez krova nad glavom. Predmet istraživanja ove radionice su posledice tih iseljenja i aktuelne, svakodnevne borbe njihovih aktera.
U okviru ove radionice, nakon kratke teorijsko-metodološke obuke i prezentacije studije slučaja “Vinča”, učesnici radionice imaće priliku da:
- Diskutuju o različitim aspektima neformalnog stanovanja i rada na sakupljanju sekundarnih sirovina;
- Dokumentuju i analiziraju fizičke i društvene pejzaže, korišćenjem vizuelnih etnografskih i arhitektonskih tehnika;
- Steknu iskustvo kratkog etnografskog terenskog rada i povežu se sa članovima zajednice sakupljača sekundarnih sirovina kako bi iz prve ruke stekli uvide o njihom iskustvima, problemima i borbi.
Za učesnike:
Ova radionica je otvorena za mlade istraživače, studente, aktiviste, novinare, umetnike i sve zainteresovane za istraživanje i primenu vizuelnih i arhitektonskih etnografskih tehnika, u kontekstu neformalnog stanovanja, siromaštva, segregacije i urbane transformacije.
Kako se prijaviti:
Molimo vas da putem sledećeg formulara podelite svoja istraživačka interesovanja i ciljeve vezane za ovu radionicu, kratku biografiju i kontakt informacije:
link ka formularu
Rok za prijavu: 22. septembar 2023. godine
Važne informacije:
- Detaljna agenda radionice biće naknadno objavljena.
- Broj učesnika radionice je ograničen, a selekcija će se vršiti na osnovu relevantnosti istraživačkih interesovanja.
- Radni jezik radionice je engleski.
Tokom ove trodnevne radionice zajedno ćemo istražiti složenosti i međuzavisnost siromaštva, prinudnih iseljenja, urbane transformacije i ekologije. Radujemo se vašim prijavama!
Za sva dodatna pitanja možete kontaktirati organizatorku radionice na adresu: sara.nikolic@ifdt.bg.ac.rs