Potpisan je Memorandum o saradnji Jevrejskog istorijskog muzeja i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u okviru projekta Distributed Archiving at the Institute for Philosophy and Social Theory (IFDT). Cilj ovog projketa je zaštita i širenje znanja o događajima koji su od ključnog značaja za naše društvo i nauku. Decentralizovano arhiviranje je brana zaboravu i uništenju, kao i garant otvorenosti i slobodnog pristupa znanju.
Jevrejski istorijski muzej (JIM) nastao je kao odgovor na unutrašnje potrebe jugoslovenske jevrejske zajednice i na preporuke visokih jevrejskih svetskih i evropskih organizacija, kada je dr Albert Vajs u januaru 1947. godine predložio Izvršnom odboru da bi trebalo, u okviru Saveza, osnovati jedan centralni arhiv u kojem bi bili sačuvani malobrojni istorijski dokumenti koji su spaseni posle rata, a koji se nalaze rasuti po arhivima jevrejskih opština u Jugoslaviji (Vodič kroz arhivsku građu JIM, 2021). Svoju prvu stalnu postavku na adresi Kralja Petra 71a u Beogradu JIM je dobio 1959. godine.
Jevrejski istorijski muzej saglasio se da ustupi svoju digitalizovanu i nedigitalizovanu građu vezanu za antisemitizam i Holokaust (1941–1945) Institutu za filozofiju i društvenu teoriju kroz čiju digitalnu bazu podataka će ona sada takođe biti dostupna istraživačicima i istraživačima u zemlji i u inostranstvu.
Projekat Distributed Archiving at the Institute for Philosophy and Social Theory (IFDT) koji finansira Filecoin fondacija za decentralizovani veb (Filecoin Foundation for the Decentralized Web) pristupa kulturnom i istorijskom nasleđu kao živom procesu okrenutom budućnosti. Naša je želja da preispitamo koncepte kao što su biblioteka, kulturalno nasleđe i kulturalno sećanje i da u svoj rad inkorporiramo plementite ciljeve participatorne kulture u doba digitalne tehnologije i otvorenog i univerzalnog pristupa znanju celog čovečanstva.