Kao odgovor na rusku agresiju protiv Ukrajine, milioni ljudi su interno raseljeni ili su potražili utočište u susednim zemljama. Među njima su i ukrajinski istraživači i naučnici koji se, poput svojih sugrađana, suočavaju s raseljenjem, progonom i izazovima u nastavku svog akademskog rada. Slično tome, ruski istraživači koji se protive agresiji suočavaju se s metama autokratskog režima. Osim toga, i ukrajinski i ruski naučnici koji trenutno borave u inostranstvu na privremenim akademskim zadacima boje se povratka u svoje domovine.
U zajedničkom naporu da podrže ove naučnike, Institut za filozofiju i društvenu teoriju (Univerzitet u Beogradu) udružio se sa Centrom za napredna istraživanja Jugoistočne Evrope (Univerzitet u Rijeci) u sprovođenju projekta Solidarnih stipendija za ugrožene istraživače tokom 2023/2024. godine. Ovaj projekat koordinira IFDT a podržan je od strane OSUN Univerzitetske mreža putem CEU, kao i od ERSTE Fondacije.
Tokom trajanja stipendije, rezidentni i nerezidentni stipendisti aktivno doprinose dinamičnom intelektualnom pejzažu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT), koji je bio na čelu koordinacije projekta kao baza za stipendiste, i Centra za napredne studije Jugoistočne Evrope (CAS SEE). Kao korisnici podrške, angažovani su u pisanju i objavljivanju akademskih tekstova na IFDT gde su uglavnom radili tokom godine. U međuvremenu, CAS SEE je pružio bogato virtuelno okruženje sa online predavanjima, seminarima i konferencijama, podstičući intelektualnu razmenu ključnu za akademsku zajednicu CAS SEE.
Kao jedna od glavnih aktivnosti, stipendisti su doživeli transformišuću petodnevnu ličnu Akademsku odstupnicu u Moise Palace tokom Nedelje projektnih intervencija. Projektni radovi u Moise Palace na Cresu pružaju dinamičnu i saradničku platformu. Kao deo programa stipendija za solidarnost u Jugoistočnoj Evropi, istraživači su imali priliku da učestvuju u diskusijama i povežu se sa kolegama tokom perioda od 18. do 25. oktobra 2023. Ovaj vremenski okvir poklapao se sa proslavom UNIRI koji je obeleževao 50 godina, a CAS komemorirao svoj 10. rođendan. Usred ove posebne prilike, stipendisti su aktivno učestvovali u panel diskusiji pod nazivom „Put ka zajedničkoj budućnosti“. Ovo je pružilo vredan prostor da podele uvide i doprinesu svojim znanjem razvoju jače evropske saradnje u narednim godinama.
Tokom projektnih intervencija, stipendisti su predstavili svoje istraživačke projekte, pozivajući na povratne informacije i uvide od svojih kolega. Ovaj saradnički pristup podstiče razmenu ideja i različite perspektive, odražavajući multidisciplinarnu prirodu pozadine stipendista koj dolaze iz Ukrajne I Rusije. Spokojna atmosfera Moise Palace-aje svakako doprinela boljoj koncentraciji ali i kreativnosti stipendista. Istoriski kontekst palate doprinosi inspirativnoj atmosferi, podstičući konstruktivan dijalog i kritičko razmišljanje.
Projektna nedelja nije samo tu zbog prezentacija; ona obuhvata i umrežavanje, timsku izgradnju i neformalne razgovore. Stipendisti uspostavljaju veze, dele iskustva i grade osećaj kolegijalnosti koji traje i izvan perioda stipendije. Ova posebna Nedelja projektnih intervencija u oktobru 2023. predstavljala je ključni milestone projekta, pružajući posvećeno vreme za razmišljanje, usavršavanje i saradnju, oblikujući njihovo intelektualno putovanje putem izloženosti različitim perspektivama.
Kako se stipendija približava svom kraju, stipendisti će imati priliku da artikulišu značaj svog rada tokom godine. Ohrabruju se da pretoče svoje akademske uvide u otvorene uredničke tekstove koji će dopreti do šire publike. IFDT se obavezuje da pruži podršku, vodstvo i platformu za objavljivanje ovih otvorenih uredničkih tekstova, osiguravajući da perspektive stipendista dopru do šireg javnog auditorijuma.