Trajanje projekta: 2023-2026

Donator: Horizont 2022 – 101095095

Nosilac: Univerzitet u Amsterdamu

Partneri:

  • Univerzitet u Amsterdamu
  • FZI istraživački centar za informacije
  • Institut Jožef Stefan
  • Tehnološki institut Karlsrue
  • Institut Robert Koh
  • Slovenska novinska agencija
  • Univerzitet u Beogradu
  • Univerzitet u Triteru

Istraživački tim IFDT-a: Dr Ljubiša Bojić, Dr Vera Mevorah

Zajedno sa multinacionalnim konzorcijumom, Institut za filozofiju i socijalnu teoriju Univerziteta u Beogradu (IFDT) istražuje uticaj društvenih mreža na demokratski diskurs putem projekta TWON (Blizanac online društvenih mreža) finansiranog od strane EU. Krajnji cilj je pružiti Evropskoj komisiji strateške predloge za moguće regulative tehnoloških kompanija ili operatora platformi.

Online društvene mreže, zbog svojih internih mehanizama poput algoritamskog rangiranja, utiču na širenje vesti i, samim tim, na ponašanje korisnika. Iako su ove odluke često motivisane ekonomski, mnogi ohrabruju društvene medije da moderiraju objavljeni sadržaj kako bi minimalizovali negativne posledice za demokratske debate. Međutim, ne postoji univerzalna metoda za procenjivanje efekata promene algoritamskih parametara društvenih mreža. Kompleksnost ovih sistema otežava prevođenje izolovanih eksperimentalnih rezultata na procenu ukupnog uticaja društvenih mreža.

Primarni cilj ovog istraživačkog projekta je korišćenje digitalnog blizanca da se identifikuju mehanizmi na platformama društvenih medija, poput filtriranja ili personalizacije sadržaja, koji utiču na demokratske debate. Cilj je identifikovanje metrika koje promovišu demokratiju kao i stvaranje nezavisne osnove za diskusije o mogućim regulatornim merama ili preporukama za dizajn platformi među zakonodavcima, civilnim društvom i samim platformama (tehnološke kompanije).

Ključ za postizanje ovog cilja je razvijanje digitalnog blizanca platformi društvenih mreža, koji se može koristiti za simuliranje specifičnih diskusija i mehanizama, poput filtriranja i personalizacije. Ovo omogućava evaluaciju i testiranje odluka o dizajnu platforme i njihov uticaj na demokratske debate. Za stvaranje realističnog okruženja koriste se teorijska saznanja o mrežama i mehanizmima veštačke inteligencije.

Uz partnere iz konzorcijuma, Institut za filozofiju i društvenu teoriju sprovodi studije slučaja za istraživanje i ocenjivanje uticaja odluka o dizajnu platformi na kvalitet i prirodu demokratskih debata u virtuelnom prostoru. Na osnovu istraživanja, konzorcijum predlaže zakonodavcima unapređenje regulativa društvenih mreža i daje savete zainteresovanim stranama kako bi poboljšali svoje platforme. Konzorcijum namerava da raspravlja o metodologiji i rezultatima projekta TWON sa evropskom javnošću koristeći različite participativne formate, poput laboratorija za građane. Povratne informacije iz javnosti mogu se direktno uključiti u projekat.

Ovaj projekat podržava Evropska komisija kroz program okvira Horizont Evropa tokom tri godine. U aprilu 2023. godine, partneri konzorcijuma su se okupili na početku projekta u Amsterdamu i od tada su radili na njegovom ostvarivanju. Dr Ljubiša Bojić, iz Laboratorije za digitalno društvo IFDT-a, član je izvršnog odbora TWON projekta.

Istraživački projekat TWON finansira Evropska unija sa gotovo 3,000,000 € tokom tri godine (04/2023 – 03/2026). Međunarodni konzorcijum se sastoji od osam univerziteta i partnera iz oblasti nauke, civilnog društva i poslovanja.
Sajt projekta: https://www.twon-project.eu/