Ime projekta: Regionalna mreža centara za napredne studije na Zapadnom Balkanu (RECAS)
Projekat je: Međunarodni
Trajanje projekta: 01.08.2024 – 31.07.2025
Donator: OSF Zapadni Balkan, ERSTE fondacija i Fond braće Rokfeler.
Nosilac: Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu
Partneri: Regionalna mreža centara za napredne studije JIE, Centar za napredne studije Jugoistočne Evrope, Univerzitet u Rijeci (CAS SEE), Institut za napredne studije, Univerzitet Crne Gore (IAS), Centar za napredne studije, Univerzitet sv. Ćirila i Metodija, Skoplje (CAS UKIM), Centar za napredne studije, Univerzitet u Prištini „Hasan Priština“ (CAS UP), Centar za napredne studije, Univerzitet u Sarajevu (CAS UNSA), Centar za napredne studije, Univerzitet u Tirani (CAS UT).
Institut za filozofiju i društvenu teoriju vodeći je partner na projektu u ime Regionalne mreže centara za napredne studije Jugoistočne Evrope (RECAS). RECAS je vodeća inicijativa Foruma rektora Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, koji okuplja 30 univerziteta posvećenih korišćenju Foruma kao platforme za razvoj koncepata, koordinaciju mera i zajedničko zagovaranje evropske i regionalne saradnje, kao i evropskih integracija u oblasti nauke, istraživanja i obrazovanja. Glavni cilj ovog projekta je zadržavanje talenata, jačanje istraživačkih kapaciteta, premošćavanje jaza između istraživanja i kreiranja politika, kao i podsticanje veće regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu.
Glavni ciljevi projekta su:
- Izgradnja snažne mreže regionalnih univerziteta i njihovih partnera u sistemu inovacija;
- Podsticanje „povratak talenata ili privlačenje talenata“(brain gain and brain retention) kroz podršku i promociju istraživača na početku karijere i podsticanje njihove interdisciplinarne angažovanosti kako u akademskoj, tako i u sferi kreiranja politika;
- Stvaranje prilika za naučnike da se okupljaju, diskutuju i proizvode vrhunska i fokusirana istraživanja o ključnim transformacionim procesima (evropske integracije, energetska tranzicija i digitalna transformacija) i da svoja istraživanja usmere ka procesima kreiranja politika.
Predloženi ciljevi realizuju se kroz dva funkcionalno povezana programa:
- Regionalni program stipendija poziva istraživače na početku karijere putem otvorenih poziva da formiraju istraživačke timove i razvijaju istraživačke projekte ili sprovode postdoktorske studije. Stipendisti provode od 3 do 9 meseci u jednom od centara unutar Regionalne mreže centara za napredne studije na Zapadnom Balkanu (RECAS). Stipendisti će imati podršku i resurse, a kao ko-hosting institucije mogu izabrati univerzitete u Skoplju, Sarajevu, Ljubljani, Prištini, Tirani, Podgorici ili Beogradu.
- Laboratorija za akademsku politiku ima za cilj premošćavanje jaza između istraživačke i akademske zajednice i procesa kreiranja politika u zemljama Zapadnog Balkana. Program promoviše donošenje politika zasnovanih na dokazima i podstiče saradnju između akademske zajednice i kreatora politika u regionu kroz niz strateških aktivnosti. Ovo uključuje promociju istraživačkih rezultata putem javnih događaja, organizaciju radionica za izgradnju kapaciteta za istraživače i kreatore politika, facilitaciju konsultacija sa zainteresovanim stranama radi prikupljanja različitih perspektiva, sprovođenje kampanja zagovaranja za podizanje svesti, uspostavljanje istraživačkog repozitorijuma i biltena, angažovanje sa evropskim institucijama i organizaciju aktivnosti za uključivanje javnosti. Ove inicijative imaju za cilj unapređenje istraživačkih kapaciteta u regionu, poboljšanje procesa kreiranja politika i podizanje svesti o značaju donošenja odluka zasnovanih na dokazima za budući razvoj i evropske integracije regiona.