Šestočlana delegacija ShoahLab-a bila je u poseti trima institucijama u Sjedinjenim Američkim Državama povodom projekta Uvođenje prvih master studija Holokausta i genocida u Srbiji koji finansira ambasada SAD. U toku ove devetodnevne posete, obišli su Memorijalni muzej Holokausta Sjedinjenih Američkih Država, Državni univerzitet u Džordžiji, te Univerzitet u Minesoti. Ovaj studijski put bio je prilika za članove laba da se upoznaju sa savremenim načinima u predavanju tema vezanih za studije Holokausta i studije genocida.
Prve dane u Vašingtonu grupa je provela u stručnom vođenju kroz stalnu postavku Memorijalnog muzeja Holokausta, pri čemu se upoznala sa mnogim programima muzeja namenjenim učenjem o Holokaustu. Takođe, Shoahlab delegacija je provela dan u sastancima sa predstavnicima Mandel centra za istraživanje Holokausta i Centra za međunarodnu edukaciju o Holokaustu. Stalna postavka muzeja je u rekonstrukciji, što je dalo povoda za raspravu o novinama u interpretaciji Holokausta i genocida u Sjedinjenim američkim državama i poređenju sa drugim sličnim nacionalnim institucijama u Evropi.
U Atlanti, pri poseti univerziteta, bili su dočekani od strane Jelene Subotić, profesorke međunarodne politike koja se takođe bavi i politikom sećanja na Holokaust, kao i od strane njenih kolega, stručnjaka za istoriju Nemačke i genocid u Ruandi. Imali su priliku da posmatramo jedan od časova u okviru nastave na univerzitetu, te da diskutuju savremene interaktivne i timske pristupe radu u nastavi. Nisu propustili da posete i Nacionalni centar za građanska i ljudska prava, te da se bolje informišu o istoriji rasizma i pokreta Afroamerikanaca za građanska prava, koji je započeo upravo u ovom gradu. U razmeni sa kolegama, a potom i kroz sastanak sa delegacijom Centra za međunarodnu saradnju potvrdili su da je cilj posete ujedno i osnov za dalju saradnju.
Poseta Mineapolisu započela je u Centru za studije genocida pri Univerzitetu Minesota, predstavljanjem dugogodišnjeg programa Mapping Prejudice (Mapiranje predrasuda) o rasnoj diskriminaciji u tom gradu. Zatim su imali veoma konstruktivan sastank sa predstavnicima Centra za globalne studije, Centra za nemačke i evropske studije, te Centra za jevrejske studije koji su im, zajedno sa domaćinima Centrom za studije Holokausta i genocida, dali uvid u svoje programe. Ovi razgovori vodili su u značajne komparativne analize, nove metode učenja, probleme i moguća rešenja za tehničke aspekte programa. Očekuje se dalja saradnja sa kolegama sa svih institucija, prvo kroz predavanja koja će se održati preko onlajn platformi do kraja ove godine, a zatim i u vidu njihove posete Beogradu u januaru 2025. godine. Studijska poseta pružila je odličan temelj za trajnu saradnju koja će biti ključna za uspostavljanje master studija Holokausta i genocida, ali i za usavršavanje članova laboratorije i budućih studenata.