Trajanje projekta: Jun 2021-Jul 2022
Donator: Međunarodni centar Ulof Palme / Zapadni Balkan
Nosilac: “Musine Kokalari” Institute, Prishtina
Istraživački tim IFDT-a: Filip Balunović, Aleksandar Pavlović, Jelena Vasiljević, Edward
Đorđević, Aleksandra Bulatović
Odnosi između Beograda i Prištine, ili njihovo odsustvo, predstavljaju jednu od najvećih prepreka regionalnom miru i saradnji. Sve aktuelne ekonomske i političke inicijative sprovode se pod okriljem neoliberalne političke ideologije koja region posmatra u smislu geostrategije, kao važnu geostratešku teritoriju, geo-ekonomsku tranzitnu rutu i relativno važno tržište, ili kao sredstvo za pristup važnim tržištima. Društvena pitanja i kolektivne i individualne slobode, kolektivno i individualno blagostanje, životna sredina, ekonomski potencijal, demokratija, neke su od prvih žrtava takvog stanovišta. Kao takav, regionom se upravlja kroz permanentni režimu krize i tranzicije, sa nacionalističkim, „očinskim figurama“ lidera, koji se predstavljaju kao garant stabilnosti i kapitala, garancije koja se prodaje uz veoma visoku cenu korupcije i autoritarnosti.
Projekat “Večni mir i socijalna pravda na Balkanu” zamišljen je kao početak dugotrajne inicijative koju su pokrenuli Institut „Musine Kokalari” iz Prištine i Institut za filozofiju i društvenu teoriju – Univerziteta u Beogradu. Njegov cilj je da uspostavi dobro informisan progresivni diskurs o sadašnjim, a posebno budućim odnosima koje naše političke zajednice imaju i treba da imaju. Ovaj projekat ima za cilj da zauzme suprotan stav na pitanje: Kakav nam region treba?, i predloži alternativnu regionalnu dinamiku u kojoj će u središtu biti građani zemalja regiona. Predviđamo potencijalno proširenje projekta na uspostavljanje redovne komunikacijske i debatne platforme progresivnih partija u regionu koja bi proširila diskusiju o ovim temama i imala za cilj da proizvede zajedničku političku izjavu o regionalnoj saradnji koja bi bila deo njihove političke i izborne programe.
Projekat okuplja intelektualce iz različitih oblasti, kao što su pravo, političke nauke, sociologija, ekonomija itd, da bi razgovarali i predložili drugačiju, napredniju koncepciju i vođenje dijaloga koji će se fokusirati ne samo na normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, već i na preoblikovanje naših društava, transformisanje međuetničkih odnosa i uspostavljanje nove dinamike regionalne saradnje.