Program „Nevidljivi univerzitet za Ukrajinu“ Centralnoevropskog univerziteta (CEU) i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu (IFDT) pozivaju zainteresovane učesnike i učesnice da se upišu na međunarodni interdisciplinarni onlajn kurs o uporednom proučavanju evropskih graničnih oblasti, s posebnim fokusom na područje jugoistočne Evrope odnosno Balkana. Kurs je besplatan i na engleskom jeziku. Nastoji da okupi studente i studentkinje iz jugoistočne Evrope, Ukrajine i drugih zemalja, da razmenjuju znanja i razgovaraju o politici, društvu, istoriji i kulturi regiona, da razvijaju akademsku i ljudsku solidarnost, te da razmišljaju o paralelama i povezanosti evropskih graničnih regiona.
Kurs se sastoji od nedeljnih interaktivnih seminara koje u kasnim popodnevnim satima drže istaknuti predavači i predavačice iz sveta i regiona. Studenti i studentkinje takođe mogu učestvovati u mentorskim sesijama malih timova koje nude doktorski i postdoktorski istraživači i istraživačice. Učesnici i učesnice takođe mogu da doprinesu sadržaju na veb stranici projekta (Balkan Talks), a najaktivniji među njima mogu da učestvuju u Zimskoj školi u Budimpešti u januaru 2025.
Naš program nastavlja tradiciju „letećih univerziteta“, koji su decenijama popunjavali praznine u formalnom obrazovanju u našem delu sveta. Šira inicijativa Nevidljivog univerziteta, koja traje već dve godine, pokazala se veoma korisnom za studente humanističkih i društvenih nauka. Kandidati i kandidatkinje se pozivaju i na druge IUFU kurseve koji se nalaze na drugom, posebnom pozivu za prijave.
Kako se prijaviti?
Kandidati i kandidatkinje iz jugoistočne Evrope i drugih zemalja treba da pošalju CV (200-300 reči), kratko motivaciono pismo na adresu: balkancourse.ceu@gmail.com, do 20. septembra 2024. u ponoć. Primljeni učesnici i učesnice biće obavešteni najkasnije do 25. septembra. Kurs počinje 27. septembra u 17 časova po srednjeevropskom vremenu. Prijave su na engleskom jeziku.
Motivaciono pismo treba da sadrži:
- razlog za prijavu i očekivanja od kursa
- opis tematskih interesovanja kandidata / kandidatkinje (npr. tema istraživanja ili tema teze)
i kratak CV sa podacima:
- ime
- e-mail adresa
- trenutna lokacija
- prethodno obrazovanje, trenutni univerzitet, status studenta / studentkinje i studijski program
- uključenost u civilne aktivnosti/volontiranje
- procenjeni nivo znanja engleskog jezika.
Istraživačke stipendije (do 800 evra po semestru) dostupne su na osnovu konkursa za studente i studentkinje koji žele da sprovedu poseban empirijski ili teorijski projekat pored ovog kursa, oslanjajući se na svoje akademsko iskustvo, prethodni rad, trenutni rad na magistarskoj ili doktorskoj tezi, a koji je relevantan za trenutni društveni kontekst i/ili je u vezi sa temama kurseva. Studenti koji primaju sredstva za istraživanje u obavezi su da predaju rad 10-12 stranica sa dvostrukim proredom na osnovu svog istraživanja na kraju semestra. Oni koji žele da se prijave za istraživačku stipendiju takođe treba da uključe sažet predlog projekta (između 400 i 800 reči), koji sadrži naslov, koji opisuje glavne linije predviđenog istraživačkog projekta i njegov željeni ishod, uključujući reference na relevantne izvore i sekundarnu literaturu za tu temu.
Detaljne informacije o sadržaju kursa, rasporedu i predavačima i predavačicama biće uskoro objavljene. Za rezime kursa, molimo vas da pratite ovaj link.
U međuvremenu, možete pogledati nastavne planove naših prethodnih kurseva IUFU koji su tematizovali jugoistočnu Evropu na sledećem linku.
Voditeljke kursa: Marija Mandić (Univerzitet u Beogradu) i Olesia Marković (Kijevo-mogiljanska akademija)
Za dodatne informacije kontaktirajte Janu Krstić janakrstic73@gmail.com and Matiju Carević matija.carevic2@gmail.com