Ime i prezime
Marta Szpala
Afilijacija
Institut za političke studije, Poljska Akademija Nauka (PAN)
Visoka škola za društvena istraživanja (GSSR)
Kontakt email
marta.szpala@gssr.edu.pl
Kratka biografija
Doktorski kandidat na Visokoj školi za društvena istraživanja Poljske akademije nauka. Politička analitičarka, predavačica, novinarka i komentatorka specijalizovana za zapadni Balkan i politiku susedstva i proširenja EU. U poslednje vreme, njen fokus istraživanja je uglavnom usmeren na lokalni aktivizam i protestne pokrete u regionu Balkana.
Završila je master akademske studije iz međunarodnih odnosa, te studirala slavistiku na Varšavskom univerzitetu. Trenutno je viši saradnik u Centru za studije Istoka u Varšavi. Učestvovala je u raznim međunarodnim istraživačkim projektima posvećenim politici EU na Zapadnom Balkanu kao istraživačica asistentica, istraživačica i koordinatorka projekta. Održala je gostujuća predavanja na Univerzitetu u Varšavi, Evropskom koledžu u Natolinu.
Autorske publikacije o Balkanu: Bosnia’s Chaos. Causes of the political crisis in Bosnia and Herzegovina today (ko-autorka) i urednica Paradoxes of stabilisation: Bosnia and Herzegovina from the perspective of Central Europe. Nedavno objavljeni radovi uključuju: Making EU enlargement work in the (post) Covid-19 world (co-author), Stiftung Genshagen, kao i Bromance. Turkey’s activity in the Western Balkans, OSW Commentary 2022. U okviru Kosovske istraživačke i analitičke stipendije (KRAF) je sprovela terensko istraživanje i objavila izveštaj Cold in Coming. Living in Energy Poverty in a time of crisis. Reflection from Kosovo u knjizi I. Armakolas et al. (ur.), Confronting Multiple Crises: Local and International Perspectives on Policy-Making in Kosovo.
Apstrakt projekta
Moje istraživanje prevazilazi vodeći pristup (de)evropeizaciji u slučaju Zapadnog Balkana, koji često podrazumeva pristup odozgo prema dole budući da bih želela da se fokusiram na delovanje lokalnih delatnika, kao i na njihovu stratešku upotrebu evropeizacije za domaće potrebe. Kako bih to postigla, želela bih da istražim narativnu produkciju o EU i upotrebu ovih narativa od strane političkih i društvenih delatnika u Srbiji. Empirijski, istraživanje će se zasnivati na longitudinalnoj i kvalitativnoj analizi strateških tekstova koje su izradili glavni politički delatnici i organizacije građanskog društva kako bi se razumelo na koji način se EU tumači i uokviruje od strane domaćih delatnika u kontekstu proširenja od kada je Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU 2012. godine. Ovo će biti dopunjeno polustrukturiranim intervjuima koji će se sprovesti sa višim stranačkim zvaničnicima i relevantnim delatnicima iz nevladinog sektora, posebno iz lokalnih protestnih pokreta za zaštitu životne sredine, kako bi se utvrdilo da li se i na koji način koristi pozivanje na EU u njihovim borbama. Nadam se da moje istraživanje doprinosi boljem razumevanju odnosa između EU i regiona, kao i procesu (de)evropeizacije ovih zemalja.