Ime i prezime
Peter Kreko
Afilijacija
Direktor Instituta za politički kapital
Kontakt email
kreko.peter@ppk.elte.hu
Kratka biografija
Peter Kreko je stručnjak i akademik, sa iskustvom u socijalnoj psihologiji i političkim naukama. Ima snažan interes za dezinformacije, političku polarizaciju, teorije zavere i zloćudni strani uticaj. O ovim temama je objavljivao radove u akademskim časopisima i vodećoj međunarodnoj štampi.
Peter je vanredni profesor (sa habilitacijom) na Univerzitetu nauka Etvoš Lorand u Budimpešti, na odeljenju za socijalnu psihologiju i laboratoriji za istraživanje dezinformacija i veštačke inteligencije. Ranije je bio gostujući istraživač u okviru programa Evropska budućnost – ideje za akciju Instituta za ljudske nauke u Beču, nerezidentni saradnik na Institutu za istraživanje javnih politika Univerziteta Džon Hopkins SAIS u Bolonji i PopBack stipendista na Univerzitetu u Kembridžu, kao i gostujući saradnik u okviru programa Angažovanje Centralne Evrope Nemačkog Maršalovog fonda Sjedinjenih Država. U periodu 2016-2017. godine, bio je Fulbrajtov gostujući profesor u Sjedinjenim Državama na odeljenju za srednjo-evroazijske studije Univerziteta Indijana.
Peter je direktor Instituta za politički kapital, istraživačkog centra u Budimpešti. Trenutno je lider konzorcijuma za Mađarsku opservatoriju za digitalne medije, odnosno centra za borbu protiv dezinformacija koje podržava Evropska komisija pod okriljem Evropske opservatorije za digitalne medije (EDMO).
Apstrakt projekta
Ovaj istraživački projekat fokusira se na socijalno-psihološke procese informacionih autokratija: režime koji mogu biti uspešni kroz manipulaciju informacijama. Konkretnije, ovaj projekat se bavi fenomenima informatičke autokratizacije u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, sa posebnim osvrtom na Mađarsku i Srbiju. Studija ima za cilj da analizira mehanizme manipulacije informacijama koje sponzoriše država i da istraži održive strategije za suprotstavljanje takvim praksama. Oslanjajući se na sveobuhvatan metodološki pristup koji uključuje istraživanje, intervjue sa ključnim zainteresovanim stranama i uporedna istraživanja stavova, projekat nastoji da rasvetli obim i uticaj centralizacije medija, ulogu društveno-političke polarizacije u prihvatanju dezinformacija i efikasnost različitih strategija otpora koje koriste nevladine organizacije, novinari i političari. Ovo istraživanje je važno za razumevanje evoluirajućeg pejzaža manipulacije informacijama unutar hibridnih režima sa hibridnom prirodom i institucionalno – kombinujući karakteristike demokratija i autokratija – i geopolitički – sa zapadnom i istočnom orijentacijom u isto vreme. Istovremeno, dve susedne zemlje, iako imaju mnogo sličnih karakteristika u svojoj politici i profesionalnom, lidero-centričnom spinovanju informacija, veoma su asimetrične u svojoj integraciji u zapadne institucionalne sisteme (EU i NATO). Upoređivanjem strategija kontrole informacija u Mađarskoj i Srbiji i proširenjem analize na druge zemlje Centralne i Jugoistočne Evrope, projekat ne samo da pruža akademski doprinos ovoj oblasti, već nudi i praktičan uvid kreatorima politike, civilnom društvu i medijima u borbi protiv izazova informacione autokratije.