Ime i prezime
Sergej Ševčenko (Sergei Shevchenko)
Afilijacija
Institut za filozofiju, Ruska akademija nauka
Kontakt email
simurg7891@gmail.com
Kratka biografija
Sergej Ševčenko se bavi bioetikom i medicinskim humanističkim naukama kao istraživač, nastavnik i stručnjak. Doktorirao je filozofiju na temi „Personalizovana medicina: filozofske i metodološke analize“ na Institutu za filozofiju Ruske akademije nauka. Pored toga, završio je master studije biologije.
Sergej je organizovao akademske i javne diskusije o pravima budućih generacija, epistemičkoj pravdi i unapređenju ljudi. Godine 2020. objavio je knjigu pod naslovom „Nada: pronađena i izmišljena,“ koja se bavi istorijom terapije bakteriofagom i ulogom kolektivnih intelektualnih vrlina u njenom razvoju.
Apstrakt projekta
Kognitivne studije pokazuju da osobe koje su preživele traumu imaju tendenciju da dožive specifične oblike opadanja pamćenja. Ovo je pitanje ne samo za medicinu i kognitivnu nauku, već i za bio- ili neuroetiku i društvenu pravdu.
Traumatska iskustva dovode do toga da izbeglice pate od osiromaše kognitivne niše zarad zaborava. Neprekidno gledanje televizije i smanjenje komunikacionih mreža sa svim njihovim negativnim uticajem na pamćenje mogu biti strategije prilagođavanja na novo društveno okruženje. Ovaj oblik adaptacije nije manifestacija same biološke ili društvene patologije, već je posledica društvenih patologija koje su izazvale traumatične događaje i potrebu za bekstvom od njih. Shodno tome, želja za zaboravom kod izbeglica i onih koji menjaju mesto boravka različitih starosnih grupa ne bi trebalo da izaziva medicinsku ili društvenu stigmu. Retraumatizaciju uzrokovanu potrebom za prisećanjem na negativna iskustva takođe možemo posmatrati kao specifičnim oblikom epistemičke nepravde.
Potrebne su etičke strategije za postupanje sa takvim izbeglicama, koje uključuju poštovanje njihove autonomije i dostojanstva, kao i stvaranje novog, inkluzivnijeg kognitivnog okruženja.