Ime i prezime
Uroš Ćemalović
Afilijacija
Institut za evropske studije – viši naučni saradnik
Kontakt email
urke2626@yahoo.fr
Kratka biografija
Uroš Ćemalović je viši naučni saradnik, ekspert za pravo Evropske unije, pravo intelektualne svojine, ekološko pravo i javnu upravu, sa dvodecenijskim iskustvom u privatnom i javnom sektoru. Doktorirao je (2010) na Pravnom fakultetu Univerziteta u Strazburu, a završio je i master studije iz oblasti javne uprave (Paris Dauphine) i prava EU (Nancy 2). Radio je kao pravni ekspert i stručni konsultant različitih međunarodnih organizacija (EU, UNDP, OEBS, Svetska banka), a zastupao je i savetovao brojne domaće i međunarodne kompanije (Sanofi, Microsoft, SPI Pharmaceuticals). U Narodnoj skupštini Republike Srbije (2007-2013) bavio se usklađivanjem domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU. Bio je gostujući profesor na više univerziteta u Evropi (LUISS Rim, Katolički univerzitet u Lilu, Novi bugarski univerzitet), a tokom 2018. godine je, na Katedri za evropsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu, rukovodio naučnim projektom o transformaciji nacionalnog normativnog okvira u oblasti prava intelektualne svojine tokom procesa pristupanja EU. Od januara 2022. rukovodi međunarodnim projektom „Environmental Legislation and Sustainable Economic Development – the State of Play in Serbia and Experiences of the Croatian EU Membership”. Objavio je četiri knjige i više od 40 naučnih radova, na engleskom, francuskom i srpskom jeziku, u različitim publikacijama objavljenim u SAD, Francuskoj, Poljskoj, Hrvatskoj i Srbiji. Govori engleski i francuski jezik.
Apstrakt projekta
Ka energetskoj tranziciji kroz prekograničnu međuopštinsku saradnju – neistraženi potencijali decentralizacije i demetropolizacije
Postojeći pristup zelenoj/energetskoj tranziciji u zemljama Zapadnog Balkana pretežno se oslanja na podsticanje velikih/centralizovanih „top-down“ državnih projekata koji podrazumevaju prelazak sa upotrebe fosilnih goriva na čistije – ali i dugoročno održivije – izvore energije u različitim oblastima industrijske proizvodnje. Iako od krucijalnog značaja, predočeni pristup energetskoj tranziciji predstavlja samo jedan vid njene realizacije. Drugi neizmerno važan segment uspešnog sprovođenja energetske tranzicije jeste onaj koji se oslanja na decentralizovani „bottom-up“ pristup; pristup koji teži uvećanju i maksimalnoj primeni kapaciteta kako lokalnih samouprava, tako i samog stanovništva, radi postizanja ciljeva vezanih za energetsku tranziciju. Međutim, potencijali „bottom-up“ pristupa energetskoj tranziciji ostaju nedovoljno istraženi, posebno u Srbiji, gde smanjenje zagađenja životne sredine, pritom, predstavlja težak zadatak koji neminovno iziskuje i aktivnije građansko angažovanje. U tom pogledu, iskustvo susednih EU zemalja može biti ključno u vidu:
- prilagođavanja i implementacije u susedstvu već uspešno primenjenih „bottom-up“ inicijativa i politika zelene/energetske tranzicije, ali i
- olakšavanja lokalne zelene/energetske tranzicije kroz prekograničnu međuopštinsku saradnju susednih jedinica lokalne samouprave; saradnju koja bi za cilj imala kako prenošenje iskustava („know-how“), tako i zajedničko realizovanje relevantnih projekata.
Ovo istraživanje stoga teži identifikaciji neistraženih potencijala prekogranične međuopštinske saradnje s ciljem efikasnijeg, uspešnijeg i potpunijeg sprovođenja energetske tranzicije. Kao takvo, namenjeno je glavnim „stakeholder-ima“; prevashodno predstavnicima lokalnih samouprava, lokalnim aktivistima/organizacijama posvećenim zelenim politikama, ali i opštoj populaciji. Rezultati istraživanja – koje je interdisciplinarno, budući da se oslanja na metodologiju pravnih, političkih i ekonomskih nauka – biće korisni u pogledu olakšavanja, dodatnog podsticanja i pripreme terena za prekograničnu međuopštinsku saradnju usmerenu ka energetskoj tranziciji Republike Srbije.