
[Predavanje] Aizava Nobuhiro i Širaiši Takaši – Od „Japana i Azije“ ka „Japanu u Aziji“
🗓 27. okt 🕒 9:30 CET 🔹 IFDT/online
Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) vas pozivaju da učestvujete u predavanju Od „Japana i Azije“ ka „Japanu u Aziji“ u okviru JICA Chair programa o modernizaciji Japana.
Japan je stekao nezavisnost, nakon okupacije, 1952. Baš u to vreme, započeo je Hladni rat i japanska vlada na čelu sa premijerom Šigeru Jošidom odlučila je da izbori nezavisnost, kao američki saveznik, zbog svoje sigurnosti. Međutim, javnost u Japanu je bila duboko podeljena oko takve odluke, zbog katastrofalnih posledica Drugog svetskog rata. Kao rezultat, značajna manjina nije podržala vladajuću partiju i japansku alijansu sa Sjedinjenim Američkim Državama i smatrala je da je neutralnost u kombinaciji sa demokratskim socijalizmom mnogo bolja opcija.
U Aziji, sećanja na rat- smrt, nasilje, patnja, ekonomski kolaps i uništenje koje su uzrokovali Japanci, i dalje su bila sveža u svesti ljudi. Jugoistočna Azija je takođe prošla kroz tranziciju od regiona pod kolonijalnom vlašću i japanskom okupacijom ka regionu sačinjenom od nezavisnih država.
Više od 60 godina je prošlo od tad.
Od 1950-ih do 2010-ih, odnosi između Japana i Azije su se drastično promenili. Tačnije, 1950-ih i 1960-ih, bila je faza vraćanja Aziji: Japan i Jugoistočna Azija su pokušali da obnove svoje veze. Posle naftnih šokova 1970-ih i sredinom 1980-ih, Japan je ponovo uspostavljao svoju poziciju u Aziji. Od sredine 1980-ih do sredine 2000-ih, završetkom Hladnog rata i širenjem ASEAN-a, Japan je smatrao da će ekonomski razvoj ovog regiona ojačati političku stabilnost. Štaviše, uzdizanje Kine je promenilo geopolitičku situaciju u regionu. Kako bi se suočili sa novonastalom situacijom, slobodna i otvorena Jugoistočna Azija je ostala strateški važna za Japan, region i svet.
Predavanje daje uvid u tranziciju između Azije i Japana u poslednjih 60 godina.
Aizava Nobuhiro je vanredni profesor na katedri za Kulturološke studije Kjušu Univerziteta. Oblasti istraživanja i interesovanja obuhvataju politiku Jugoistočne Azije, međunarodne odnose, inostranu sinologiju i uporednu politiku. Predaje u okviru Međunarodnog programa na postdiplomskim studijama Integrisanih nauka za globalno društvo.
Širaiši Takaši, redovni profesor i profesor emeritus, predavao je na Tokio Univerzitetu (1979-1987), Kornel Univerzitetu (1987-1998), Kjoto Univerzitetu (1996-2005) i Nacionalnom Institutu za političke studije (GRIPS) u Tokiju (2005-2009). Bio je u službi izvršnog člana Saveta za nauku i tehnologiju (CSTP), u Kabinetu premijera (2009-2012), predsednik GRIPS-a (2011-2017), predsednik Instituta za ekonomije u razvoju-JETRO (2007-2018) i profesor na Univerzitetu Ricumeikan (2017). Trenutno radi kao Kancelar na Kumamoto Prefekturalnom Univerzitetu (od