[Panel diskusija] Izbeglice i savremeno društvo – kontinuiteti i diskontinuiteti narativa (Shoahlab/Activelab/Yugolab)
Učesnici: Agneš Kelemen (Central European University – Democracy Institute), Eszter Neuberger (Lakmusz), Saša Dragojlo (BIRN), Željka Oparnica (Britanska akademija u Rimu)
Istorija dvadesetog veka bi se mogla napisati samo kroz iskustva izbeglica. Od progona jevrejskih zajednica u istočnoj Evropi s početka veka, preko mnoštva izbeglica i raseljenih ljudi koje su iznedrili svetski i ratovi za jugoslovensko nasleđe, do izbegličkog i migrantskog pitanja poslednje dve decenije. Ovaj panel ima za cilj da otvori diskusiju o glavnim, novim i ponavljajućim obrascima narativa o izbeglicama u mađarskom i srpskom društvu između prošlosti i sadašnjosti, istoričara i novinara. Učesnici panel diskusije će pokušati da odgovore na sledeća pitanja: Kako i zašto su različiti narativi o izbeglicama korišćeni za manipulaciju u prošlosti i sadašnjosti? Ko su nam glavni izvori saznanja o izbeglištvu? Da li je zloupotreba izbeglica pitanje kontinuiteta u evropskoj istoriji? Ovim pitanjima prići će se iz dve istorijske perspektive: narativi o izbeglicama tokom dvadesetog veka, te pitanje izbeglica na balkanskoj ruti od 2015. godine do danas. Uglove istorijskog iskustva Mađarske i Kraljevine Jugoslavije sa izbegličkim pitanjem rasvetliće istoričarke Agnes Keleman i Željka Oparnica. Novinari Eszter Neuberger i Saša Dragojlo pružiće svoj uvid u načine na koje je pitanju balkanske rute izbeglica sa Bliskog istoka korišćeno i zloupotrebljavano u politici Mađarske i Srbije. Ova panel diskusija pružiće priliku za rasvetljavanje manje poznatih istorijskih aspekata izbeglištva i uticaja izbegličkih kriza na moderna društva, ali i širu debatu o medijima i dezinformacijama u prošlosti i sadašnjosti.
Agnes Kelemen saradnica na projektu UnRef: Neizvesno utočište? Izbeglice i građani u centralno-istočnoj Evropi u dvadesetom veku pri Masarikovom insitutu i arhivu Češke akademije nauka u Pragu. Ona je takođe koordinatorka radne grupe Demokratija u istoriji na CEU-Democracy institutu na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti/Beču. Primarna interesovanju su joj centralno-istočna Evropa, migracije i jevrejska historija.
Eszter Neuberger je novinarka i urednica Lakmusz-a, mađarskog portala koji se bavi dezinformacijama i proverom informacija. Tokom njene karijere bavila se raznim novinarskim žanrovima, izveštavala o raznim socijalnim pitanjima, nejednakostima i poteškoćama različitih marginalizovanih zajednica u Mađarskoj.
Saša Dragojlo trenutno radi u BIRN-u, Balkanskoj istraživačkoj regionalnoj mreži. Pre toga je radio u Insajderu, a pisao je i za brojne druge medije u Srbiji i regionu uključujući Vreme, NIN, Danas, KRIK, Vice Srbija, portal srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj „Novosti“, Istinomer i mnoge druge. Tokom karijere bio je dobitnik ili kandidat za najprestižnije domaće novinarske nagrade u Srbiji i Crnoj Gori, uključujući NUNS i EU nagrade za istraživačko novinarstvo. Dobitnik je i nagrade za etiku i hrabrost „Dušan Bogavac“ za 2023. godinu. Godinama se bavi problemima izbegličke krize, pratećim fenomenima krijumčarenja i trgovine ljudi, kao i radnom eksploatacijom, korupcijom i trgovinom naoružanja.
Željka Oparnica je istoričarka, postdoktorantkinja pri Britanskoj akademiji u Rimu. Odbranila je doktorsku tezu o sefardskoj politici na Balkanu u prvoj polovini dvadesetog veka na koledžu Birkbeck, pri Univerzitetu u Londonu, 2022. godine. Bavi se istorijom manjina na Balkanu, centralnoj Evropi i istočnom Mediteranu.