[Letnja škola] Okrugli sto „Nacionalni saveti nacionalnih manjina: Forme delovanja“, IV ANDEM letnja škole
🗓19. septembar 🔹 IFDT
OKRUGLI STO
„Nacionalni saveti nacionalnih manjina: Forme delovanja“
održaće se u okviru 4. ANDEM letnje škole 19. septembra 2023. u sali na IV spratu IFDT
Učesnice i učesnici:
Karolina Lendák Kabók, Univerzitet Eötvös Loránd, Budimpešta / Univerzitet u Novom Sadu
Ljubica Đorđević, Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI), Flensburg
Milica Rodić, Misija OEBS-a u Srbiji
Emil Lulić, Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine u Srbiji
Katalin Beretka, Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, Novi Sad
Moderatorke: Jelena Ćeriman i Krisztina Rácz
Rezultati istraživanja o funkcionisanju nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji tokom poslednje decenije istakli su nekoliko povezanih problematika u različitim domenima njihovog delovanja: pitanje politizacije saveta, pitanje autonomije rada samih saveta i ustanova kulture čiji su osnivači, pitanje nedostatka internog pluralizma unutar saveta, pitanje rodne reprezentacije i uloge žena u savetima, problem (ne)zainteresovanosti mladih za rad nacionalnih saveta u njihovom kurentnom obliku, i konačno – problematika u očuvanju posebnosti nacionalnog identiteta različitih nacionalnih manjina koje žive na teritoriji Srbije.
Razgovor na okruglom stolu će stoga biti vođen sledećim pitanjima:
- Koje su prednosti i teškoće u radu saveta na zaštiti kolektivnih prava nacionalnih manjina?
- Ko bi trebalo da štiti i kontroliše autonomiju rada saveta nacionalnih manjina od njene politizacije i na koji način?
- Na koji način bi nacionalni saveti nacionalnih manjina mogli biti pristupačniji mlađim članovima nacionalnih zajednica? Da li saveti mogu i treba da se bave pitanjima rodne ravnopravnost i da li integrišu rodnu perspektivu u svoj rad?
- Kako se u nacionalnim savetima donose programi, strategije, planovi rada, da li i na koji način postoji prostor za otvoreniji, inkluzivniji pristup oblastima delovanja?
- Kakav odnos nacionalnih manjina i većinskog naroda održavaju nacionalni saveti? Gde se ogleda uloga države u radu nacionalnih saveta (matične države i Srbije)? Ko i na koji način vrši koordinaciju saveta nacionalnih manjina i kako bi se ona mogla unaprediti?
- Ako pogledamo savete različitih nacionalnih manjina, a pre svega dve najbrojnije zajednice u Srbiji, Albanski i Mađarski nacionalni savet, kakve sličnosti i razlike vidimo u njihovom funkcionisanju, i iz čega one proizlaze?
- Da li je moguća drugačija forma udruživanja nacionalnih manjina zarad zajedničkog delovanja u oblasti kulture, službene upotrebe jezika i pisma, javnog informisanja i obrazovanja i kako bi se ono moglo postići? Koje doprinose pravima nacionalnih manjina (kolektivu ili pojedincima) bi nove forme udruživanja mogle doneti?
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.