[OTKAZANO] Primena građanskih skupština u oblasti socijalne zaštite (ActiveLab)
OTKAZANO
Ovim putem vas obaveštavamo da smo zbog nepredviđenih okolnosti morali da otkažemo tribinu „Primena građanskih skupština u oblasti socijalne zaštite“.
U narednom periodu ćemo vas obavestiti o novom terminu kada ćemo održati tribinu.
Primena građanskih skupština u oblasti socijalne zaštite
Kako izgledaju procedure koje odražavaju stvarne potrebe potencijalnih korisnika prava na novčanu socijalnu pomoć?
Udruženje A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i udruženjem Ministarstvom prostora sprovela je tokom 2022. i 2023. godine tri građanske skupštine, inovativne institucije participativne demokratije, sa ciljem da doprinese unapređenju sistema socijalne zaštite u oblasti materijalnih davanja, odnosno ostvarivanja prava na novčanu socijalnu pomoć.
Građanske skupštine predstavljaju institucije koja imaju za cilj da građane i građanke, na koje neka politička odluka direktno utiče, uključe u informisane diskusije i formulisanje tih politickih odluka. Građanske skupštine su institucionalizovane u različitim evropskim zemljama kako na lokalnom tako i na nacionalnom nivou i predstavljaju odgovor na problem savremenih demokratija i demokratskih praksi, u kojima građani i građanke nisu dovoljno uključeni u proces formulisanja i donošenja političkih odluka koje utiču na njihove živote. Videvši da participacija građana u potpunosti izostaje u slučaju građana koji pripadaju marginalizovanim grupama, poput korisnika novčane socijalne pomoći, građanske skupštine koje smo organizovali u Šapcu, Novom Sadu i Beogradu, imale su za cilj da kroz informisanu diskusiju upravo ovih grupa formulišu predloge za unapređenje procedure za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć.
Na tribini će biti predstavljena metoda građanskih skupština, njena primena u oblasti socijalne zaštite i preporuke za unapređenje procedure za ostvarivanje prava na materijalna davanja, formulisane od strane potencijalnih korisnika.
Na tribini će govoriti:
- Gazela Pudar Draško, direktorka Instituta za filozofiju i društvenu teoriju,
- Irena Fiket, koordinatorka Laboratorije za aktivno građanstvo i demokratske inovacije Instituta za
- filozofiju i društvenu teoriju,
- Nađa Marković, viša pravna savetnica Inicijative A 11,
- Danilo Ćurčić, programski koordinator Inicijative A 11.
Nakon predstavljanja metodologije i predloga za unapređenja sistema socijalne zaštite predviđena je diskusija. Verujemo da bi vaše učešće pomoglo da se stvori konstruktivan okvir za učešće predstavnika institucija, civilnog društva, lokalne zajednice i međunarodnih organizacija u dalju razradu mehanizama participacije marginalizovanih grupa u formulisanju politika socijalne zaštite čije su izmene preko potrebne.
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.