[Predavanje] Ana Podvršič – Jugoslavija pod vašingtonskim konsenzusom: od dužničke krize do raspada države (FMK/YugoLab/CriticLab)
🗓 6. jun 🕒 18:00 🔹 IFDT/online
Ovo predavanje kontekstualizuje raspad jugoslovenske države u širem istorijskom trendu neoliberalizacije svetske ekonomije i globalnog proširenja kapitalizma osamdesetih godina prošlog veka. Vašingtonski konsenzus i programi prilagođavanja Međunarodnog monetarnog fonda odigrali su ključnu ulogu u ovim procesima. Oni su delovali kao neekonomsko sredstvo za jačanje tržišnih snaga u zaduženim ekonomijama globalnog juga i za širenje kapitalističkog režima privatne svojine na teritorije istorijskih socijalizama. Razgovaraćemo o razlozima jugoslovenske dužničke krize, glavnim karakteristikama upravljanja krizom i njenim društveno-političkim posledicama. „Vašingtonski konsenzus za Jugoslaviju“ podrazumevao je kako promenu ka jačanju tržišnih kriterijuma i zavisnu integraciju na tržištima zemalja evropskog centra, tako i recentralizaciju i finansijsku „disciplinarizaciju“ državnog aparata. Ova agenda je produžila i produbila ekonomsku i društvenu krizu, i suočila se sa značajnim otporom radničke klase, kao i partijskih lidera (moćnih republika). Dok su prvi uglavnom protestovali protiv jačanja tržišnog mehanizma, drugi su se plašili gubitka moći i kontrole nad svojim „privredama” i preraspodele tereta krize. Međutim, zbog značajne decentralizacije i činjenice da centralne vlasti nisu imale rešenje za krizu, Vašingtonski konsenzus je doprineo kako jačanju separatističkih društvenih blokova tako i diskreditaciji, a konačno i ukidanju društvene svojine i samoupravljanja.
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.