[Predavanje] Feministička buntovnica: Sofoklova Antigona, Bizeova Karmen i Urban Gadova Die Suffragette (GenLab)
🗓 Mart 8 🕒 10:30 CET 🔹 IFDT
„Feministička buntovnica: Sofoklova Antigona, Bizeova Karmen i Urban Gadova Die Suffragette“
Aditi Sing, IISER Bopal
U ovom radu analiziraću tri kulturna, vremenski razdvojena teksta koji imaju zajedničku temu: pobunu žena protiv statusa kvo, odnosno zakona i običaja kojima ih njihova društva nastoje da potčine. Sva tri teksta naglašavaju napetost odnos žena prema postojećem stanju stvari kroz suprotstavljanje između žene koja se podvrgava zakonu i one koja se protiv njega buni: Antigonu protiv Ismene, Karmen protiv Mihaele, i Sifražetkinju, na kraju, protiv nje same. Ova opozicija otkriva ključni aspekt ženskog ugnjetavanja: prinudu da se prilagodi, da odustane od svojih želja za unapred određenom „ekonomijom dobara“, kako bi to rekao Lakan, što je praćeno stavom „dobrovoljnog služenja“ sopstvenom ugnjetavanju. Zastupaću stanovište da prevazilaženje ovog ugnjetavanja leži u onome što Badju naziva torzijom nečije subjektivnosti, odnosno kretanjem od početne pobune do samouverenog učešća u nastojanju da se transformiše status kvo. Ovaj pokret istovremeno upisuje subjekt u stari svet, dok se pobuna bori da ne bude umešana u ono protiv čega se buni, i stavlja je na ivicu novog sveta, za koji je spremna da rizikuje sve. Na kraju, iznosim tvrdnju da, dok je „univerzalnost“ patrijarhata ograničava na privatno i partikularno, pokušavajući da inauguriše novi poredak, ženska buntovnica/heroina traži alternativnu koncepciju univerzalnog, koja, umesto da deli ljude u posebne klase koje podležu zakonu, uzima u obzir singularnost svakog pojedinca koji čini univerzalno, i na taj način ima za cilj univerzalnu ljudsku emancipaciju: jedinu budućnost u kojoj bi emancipacija žena mogla opstati.
Aditi Sing je vanredna profesorka na Odseku za humanistiku i društvene nauke IISER iz Bopala, Indija. Magistrirala je i doktorirala na Odseku za kritičku teoriju na Univerzitetu u Notingemu. Njena istraživačka interesovanja i publikacije usmerene su na filozofiju slobode (‘Alain Badiou and the “Woman Question”, ‘Badiou and the Problem of Freedom’, ‘Kant and the Quest for Freedom’). Predaje starogrčku filozofiju, grčku i rimsku književnost, modernu evropsku filozofiju i političku teoriju.
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.