[Predavanje] Kasia Chmielinski – Unos i ishod pristrasnosti: kreiranje bolje veštačke inteligencije kroz transparentnost podataka (DigiLab)
U oblasti veštačke inteligencije poznato je da su performanse AI sistema suštinski povezane sa podacima na kojima su obučeni. Ova veza postaje sve značajnija u eri generativne veštačke inteligencije, gde ogromni skupovi podataka mogu biti tajni pod velom vlasničke poverljivosti podataka ili preobimni da bi se efikasno ispitali. Pridružite nam se na predavanju koje će održati Kasia Chmielinski (saradnik/ca Univerziteta Stanford i suosnivač/ica Data Nutrition Project) na temu važnosti standarda o upotrebi podataka i alata za transparentnost radi ublažavanja pristrasnosti u algoritamskim sistemima. Govoriće o opštim trendovima u oblasti transparentnosti, sa dubinskim pregledom Etikete za nutritivne vrednosti skupa podataka, odnosno intervenciji koja ističe ključne informacije o skupu podataka kao što su poreklo, kvalitet i potencijalne pristrasnosti. Analogno etiketi za nutritivne vrednosti hrane, Etiketa za nutritivne vrednosti skupa podataka pomaže ljudiima iz profesije da istraže „zdravlje“ skupa podataka pre nego što ih upotrebe u algoritamskim sistemima, čime se podstiče bolja upotreba i umanjuje potencijalna pristrasnost.
Kasia Chmielinski (they/them) je suosnivač/ica projekta Data Nutrition, inicijative koja gradi alate za ublažavanje pristrasnosti u veštačkoj inteligenciji, i saradnik/ca na Univerzitetu Stanford fokusiran/a na izgradnju odgovornih sistema podataka. Prethodno je bio/la na pozicijama u Ujedinjenim nacijama (OCHA), američkoj digitalnoj službi (EOP / OMB), MIT Media Lab-u, McKinsey & Company i Google-u. Takođe je kreator/ka multimedijalnih priča, čiji rad su podržale organizacije kao što su Rockefeller fondacija, Sundance institut, Vision Maker Media i NPR. Kada ne razmišlja o podacima, Kasia obično vozi bicikl ili posmatra ptice na severoistoku Sjedinjenih Američkih Država.
Ovo predavanje je deo onlajn ciklusa predavanja Budućnost veštačke inteligencije (AI): Društveni i kulturalni aspekti. U ciklusu učestvuju međunarodne stručnjaci koji će govoriti o filozofiji veštačke inteligencije, AI i post-digitalnoj estetici, kulturnim uticajima AI, AI (u) umetnosti, ne-ljudskoj agentnosti, društvenim transformacijama vođenim veštačkom inteligencijom i, generalno, našoj koegzistenciji sa veštačkom inteligencijom i digitalnim tehnologijama u svim aspektima svakodnevnog života. Ciklus organizuje Laboratorija za digitalno društvo [DigLab] Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.