[Predavanje] Marko Kržan – Suvremeni imperijalizam (FMK/YugoLab/CriticLab)
🗓 Jun 20 🕒 17:00 CET 🔹 IFDT/online
U predavanju ćemo izložiti jednu „deskriptivnu teoriju“ odnosa između zemalja centra i periferije. Polazište će biti odvajanje koncepta imperijalizma od nenaučnih značenja ove riječi. Prema tome, imperijalizam je sustav ekonomskih, političkih i ideoloških mehanizama zemlja centra koji omogućuje akumulaciju kapitala posredstvom ekstra iskorištavanja radnih klasa i izrabljivanja prirodnih dobara na periferiji.
Ovi mehanizmi se povijesno mijenjaju i dobivaju vrlo različite oblike od ranog kolonijalizma za vrijeme apsolutističkog (proto)kapitalizma do podčinjavanja formalno samostalnih nacionalnih država. Međutim, učinak je uvijek isti: stvaranje i održavanje monopola imperijalističkih zemalja (u svjetskim razmjerima, koje odgovaraju razmjerima kapitalizma u danom dobu) nad tehnologijama, financijskim sustavom, dostupom do prirodnih dobara, logističkim i komunikacijskim sustavima te vojnom snagom (za masovno uništavanje).
Polazeći od ovih definicija objasniti ćemo razliku između klasičnog (od 1870. godine do 2. svjetskog rata) i suvremenog imperijalizma kao razliku između tadašnjega imperijalizma zemalja i tabora te sadašnjeg kolektivnog imperijalizma pod hegemonijom SAD. Onda ćemo napraviti razliku između dviju razdoblja unutar suvremenog imperijalizma: „imperijalizma sa protuimperijalizmom u svjetskim razmjerima“ (1945–1990) „imperijalizma bez protuimperijalizmom u svjetskim razmjerima“ (1991–).
Završit ćemo sa klasifikacijom država prema (1) njihovom položaju u svjetskom sistemu i (2) njihovom svrstavanju u odnosu na imperijalističke zemlje. Na taj način ćemo pokušati objasniti situaciju zemalja koje se ne „uklapaju“, barem ne bez proturječja, u imperijalistički sustav/tabor (Kina, Rusija itd.) i perspektive stvaranja novog protuimperijalizma na osnovu premještanja ekonomskog, ili barem industrijsko-proizvodnog, težišta svijeta iz centra na periferiju (naročito u Aziju).
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.