[Predavanje] Profesor Simon Levis Sulam – Italija i Holokaust (ShoahLab)
🗓 Maj 15 🕒 16:00 CET 🔹 online
Biranje “dobre” i “loše” istorije je neizbežan deo istorijografije. I Italija nije izuzetak.
Kada pomislimo na Italiju i njenu ulogu u Drugom svetskom ratu, ne poistovećujemo je sa ulogom koju je igrala u Holokaustu. Italijanska država i društvo stvorili su kulturu sećanja Drugog svetskog rata sa fokusom na proučavanje otpora, dok je proučavanje fašizma potpuno zanemareno. I upravo te, često pogrešne predstave o saučesništvu Italije u Holokaustu ili nedostatku istog, istražio je profesor Simon Levis Sulam u svojoj knjizi „Italijanski dželati: genocid italijanskih Jevreja“.
U uvodu knjige David I. Kercer je napisao: „Važan deo sposobnosti Italijana da se distanciraju od ove prošlosti je stvaranje mita o „dobrom Italijanu“. Levis Sulam pokazuje da je ovaj mit konstruisan veoma rano, počevši od poslednjih meseci rata, pošto su Italijani brzo prepravili svoje identitete, sa ciljem pozicioniranja na stranu pobednika rata. U ovom zgodnom narativu, Italijani su gajili samo pozitivna osećanja prema svojim jevrejskim sugrađanima. Sve užasne stvari koje su učinjene Jevrejima bile su delo zlih Nemaca, bez obzira na herojske napore Italijana da ih zaštite.”
Simon Levis Sulam je profesor savremene istorije na Univerzitetu Ca’ Foscari u Veneciji, Italija. Predavao je modernu evropsku istoriju i jevrejsku istoriju u Veneciji – Ca’ Foscari, na Univerzitetu Berkli i na Oksfordu. Doktorirao je na temu evropske društvene istorije u Veneciji, a njegova polja interesovanja uključuju istoriju ideja i kulture u Evropi između devetnaestog i dvadesetog veka, sa posebnim fokusom na nacionalizam i fašizam; istorija Jevreja i antisemitizam; istorija Holokausta; istorija istoriografije; pitanja istorijskog metoda.
Više informacija: https://www.unive.it/data/people/5590762
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.