[Predavanje] Rade Pantić – Kraljevina SHS/Jugoslavija u klasičnoj međunarodnoj podeli rada (FMK, YugoLab & CriticLab)
🗓 April 25 🕒 18:00 CET 🔹 IFDT/online
Institut za filozofiju i društvenu teoriju i Fakultet za medije i komunikacije vas pozivaju na drugi razgovor u seriji predavanja „Jugoslavija unutar svetskog sistema: teorije zavisnosti i nejednakog razvoja“
Rade Pantić – Kraljevina SHS/Jugoslavija u klasičnoj međunarodnoj podeli rada
Predavanje će pokušati da napravi odmak od interpretacija koje razvoj međuratne Jugoslavije posmatraju putem paradigme zakasnele modernizacije i da učini zaokret ka istorijskomaterijalističkoj analizi koja nerazvijenost Jugoslavije posmatra kao rezultat njenog uključenja u kapitalističku međunarodnu podelu rada. Nerazvijenost međuratne Jugoslavije se tako ne tumači kao posledica nedovoljnog razvoja kapitalističkih proizvodnih odnosa, nedostatka „pravog kapitalizma“, već kao učinak smeštanja ove zemlje na perifernu poziciju unutar kapitalističkog svetskog sistema koja je strukturno ograničavala njen razvoj čineći je zavisnom od akumulacije kapitala zemalja centra svetskog sistema. Predavanja će pokušati da pokaže kako je strani kapital centra stekao dominaciju u energetskom sektoru i ekstraktivnoj industriji Jugoslavije, pa je kontrolišući ključne inpute proizvodnih procesa sistematski kočio zasnivanje domaće prerađivačke industrije. Na ovaj način je strani kapital nejednako razvio ekonomiju Jugoslavije, onemogućio artikulaciju njenih privrednih sektora i prilagodio ih potrebama akumulacije u svojim matičnim državama, tako da se višak vrednosti proizveden od strane jugoslovenski proizvodnih klasa odlivao u razvoj centra, dok se u Jugoslaviji, kao periferiji kapitalističkog svetskog sistema, razvijala nerazvijenost.
Rade Pantić je vanredni profesor na Departmanu za studije politike Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu. Kourednik je zbornika Savremena marksistička teorija umetnosti (Orion art/FMK, Beograd, 2015) i autor knjige Umetnost skozi teorijo: historičnomaterialistične analize (Založba /*cf., Ljubljana, 2019). Bavi se istorijskim materijalizmom, teorijom ideologije, teorijom umetnosti i filma i studijama urbanizma.
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.